Czy są szanse na ocieplenie relacji V4-Bruksela?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2017 18:10
- Bez zmiany polityki Angeli Merkel i Emmanuela Macrona trudno będzie mówić o poprawie relacji Grupy Wyszehradzkiej z Brukselą - powiedział na antenie Jedynki Aleksander Gubrynowicz z Instytutu Studiów Politycznych PAN.
Audio
  • Aleksander Gubrynowicz o relacjach Grupy Wyszehradzkiej z Brukselą (Więcej świata/Jedynka)
Premier RP Beata Szydło, premier Węgier Victor Orban, premier Czech Bohuslav Sobotka, premier Słowacji Robert Fico podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Szczytu Konsumenckiego w Bratysławie
Premier RP Beata Szydło, premier Węgier Victor Orban, premier Czech Bohuslav Sobotka, premier Słowacji Robert Fico podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Szczytu Konsumenckiego w BratysławieFoto: PAP/Rafał Guz

- Reforma UE nie może polegać na dostosowywaniu naszej wspólnej Unii do oczekiwań tylko jednej grupy państw, a musi odpowiadać w tym samym stopniu na oczekiwania wszystkich jej członków - powiedziała w piątek w Bratysławie premier Beata Szydło.

Na konferencji prasowej z szefami rządów państw Grupy Wyszehradzkiej po Szczycie Konsumenckim Szydło oświadczyła, że spotkanie w Bratysławie było dla premierów V4 dobrą okazją do rozmowy o ważnych kwestiach unijnych, m.in. w kontekście przyszłotygodniowego spotkania Rady Europejskiej w Brukseli.

- Myślę, że kwestia poprawy relacji na osi V4-Bruksela zależy od dwóch czynników - polityki Angeli Merkel i polityki Emmanuela Macrona. Nie ulega wątpliwości, że Grupa Wyszehradzka ma pewną markę jako grupa istniejąca od kilkudziesięciu lat. Jest jednak jasne, że nie jest to monolit. Poprawa relacji z Brukselą jest też trudna np. przez to, że stosunki Węgier z Unią były ostatnio bardzo napięte. Bez zmiany kursu polityki Wiktora Orbana nie sądzę, żeby to uległo zmianie - powiedział Aleksander Gubrynowicz.

Gość Jedynki dodał, że "Jean-Claude Juncker gra obecnie na utrzymanie jedności Unii, bo postrzega ją jako zagrożoną". - Ma rację, gdy mówi o "dwóch płucach Europy", ale w tej deklaracji nie ma konkretów, szczególnie w odniesieniu do stanowiska Polski, czy Węgier. Gdzie i co miałoby ulec poprawie? Czy Komisja Europejska miałaby zawiesić toczące się postępowania wobec Polski? Takie deklaracje nie padły i raczej nie padną - dodał Gubrynowicz.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Paweł Lekki

Gość: dr hab. Aleksander Gubrynowicz (Instytut Studiów Politycznych PAN)

Data emisji: 13.10.2017

Godzina emisji: 18.12

koz/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak