Krajobraz po głosowaniu w Austrii. "Przede wszystkim te wybory wygrał kryzys migracyjny"

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2017 18:55
 - Austria przyjęła 90 tys. imigrantów w 2015 roku. Pamiętajmy, że jest to kraj niespełna 9-milionowy, w którym już w tej chwili jest 600-700 tys. muzułmanów, cudzoziemcy stanowią 20 proc. społeczeństwa - mówił na antenie radiowej Jedynki Piotr Jendroszczyk, publicysta "Rzeczpospolitej". 
Audio
  • Gość radiowej Jedynki zaznaczył, że kluczem do wygrania wyborów w Austrii było rozegranie kwestii imigracyjnej (Jedynka/Więcej świata)
Sebastian Kurz podczas wiecu
Sebastian Kurz podczas wiecuFoto: PAP/EPA/CHRISTIAN BRUNA

W niedzielnych przedterminowych wyborach do austriackiej Rady Narodowej pierwsze miejsce zajęła chadecka Austriacka Partia Ludowa (OeVP), zdobywając 31,4 proc. głosów. Premierem zostanie 31-letni lider OeVP Sebastian Kurz.

O drugie miejsce rywalizują współrządząca dotąd z chadekami w ramach wielkiej koalicji Socjaldemokratyczna Partia Austrii (SPOe) i prawicowo-populistyczna Austriacka Partia Wolności (FPOe), którym sondaż daje - odpowiednio - 26,6 i 26,5 proc.

Ostateczne wyniki wyborów zostaną ogłoszone w czwartek.

Gość Jedynki stwierdził, że podobnie, jak innych państwach Europy, wybory rozegrały się wokół kwestii migracji. - Sebastian Kurz przebił się z takim przekazem, że trzeba opanować tę imigrację, że należy uniemożliwić tym ludziom wsiąkanie w system opieki społecznej - wskazał.

Osoba przyszłego kanclerza i jego bardzo młody wiek budzą emocje. - Kurz jest młody, ale już od siedmiu lat siedzi w polityce. Od czterech lat jest ministrem spraw zagranicznych, bo pamiętajmy, że jego partia jest w koalicji z socjaldemokratami. Zaczynał od organizacji młodzieżowej swojej partii w Wiedniu, zdał maturę, poszedł na studia, ale natychmiast je przerwał, bo pochłonęła go polityka - wyjaśnił Piotr Jendroszczyk.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mówiono również o polskiej polityce wschodniej. 

***

Tytuł audycji: "Więcej świata"

Prowadzi:  Grzegorz Ślubowski

Goście: Piotr Jendroszczyk ("Rzeczpospolita"), dr Paweł Kowal (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 16.10.2017

Godzina emisji: 18.12

dcz/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Austria: wybory parlamentarne w cieniu kryzysu politycznego

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2017 13:55
W niedzielę w Austrii odbędą się wcześniejsze wybory parlamentarne. Faworytem sondaży jest Austriacka Partia Ludowa. Prof. Piotr Madajczyk zaznaczył w radiowej Jedynce, że wynik austriackiego głosowania jest równie trudny do przewidzenia, jak było to w przypadku niedawnych wyborów w Niemczech.
rozwiń zwiń