"Ja to załatwię". Dlaczego Czesi postawili na Andreja Babisza?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2017 19:17
- Czesi głosowali na partię Andreja Babisza, gdyż mieli dość dotychczasowych elit - mówił w audycji "Więcej świata" Jakub Groszkowski z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Audio
  • Jakub Groszkowski o wyborach w Czechach (Więcej świata/Jedynka)
Andrej Babisz
Andrej BabiszFoto: PAP/EPA/MARTIN DIVISEK

Partia miliardera Andreja Babisza - ANO - zwyciężyła w piątkowo-sobotnich wyborach parlamentarnych w Czechach. Dobre wyniki odnotowały także ugrupowania antysystemowe - Partia Piratów i skrajnie prawicowa SPD. Natomiast rządzący do tej pory socjaldemokraci ponieśli porażkę.

Jakub Groszkowki tłumaczył, że ANO jest przede wszystkim partią antyestablishmentową. Jak mówił, ona jest programowo nieideologiczna.

- To partia, która mówi: "Żyje wam się kiepsko, możecie żyć zdecydowanie lepiej, gdyby na czele państwa stali kompetentni politycy, którzy mówią prawdę. Przez te wszystkie lata rządzili wami złodzieje, mafia korupcyjna - podkreślił gość Jedynki.

Dodał, że główny przekaz, jaki Andrej Babisz ma do społeczeństwa to: "ja to załatwię". - Jeżeli jest jakiś problem, to odwołuje się on do chłopskiego rozumu. Nie trzeba szukać skomplikowanych rozwiązań, wystarczy postawić na odpowiednie, kompetentne osoby - stwierdził ekspert.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której była również mowa m.in. o wyborach w Japonii.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Grzegorz Ślubowski

Goście: Jakub Groszkowski (Ośrodek Studiów Wschodnich) i Mariusz Dąbrowski (Uniwersytet w Białymstoku)

Data emisji: 23.10.2017

Godzina emisji: 18.13

mr/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Marcin Czyżniewski: Babisz będzie musiał balansować między niechęcią czeskiego społeczeństwa do Putina, a sympatią do Rosji

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2017 15:14
- Andrej Babisz jako premier będzie otwarty na Rosję, jednak niekoniecznie będzie wspierał Putina – ocenia w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl politolog profesor Marcin Czyżniewski z UMK. 
rozwiń zwiń