Antoni Dudek: myślenie mocarstwowe to część tożsamości Rosjan

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2017 19:40
Stosunek władz do represji stalinowskich jest schizofreniczny. Zasadniczo władze nie zabraniają mówienia o zbrodniach. Jednak z drugiej strony Józef Stalin jest wymieniany w oficjalnych kontekście jako ważna postać w historii, jedna z najwybitniejszych postaci - mówił w Jedynce prof. Antoni Dudek (UKSW).
Audio
  • Porażka katalońskich separatystów i różne perspektywy Rosjan i Polaków (Więcej świata/Jedynka)
Pomnik ofiar represji stalinowskich w Moskwie
Pomnik ofiar represji stalinowskich w MoskwieFoto: PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

Dziś w Rosji obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Represji Politycznych. Tego dnia środowiska niezależne przypominają o milionach ofiar stalinizmu. Prezydent Rosji odsłonił w środę Ścianę Płaczu, pomnik ofiar represji, co jednak skrytykowali niektórzy dysydenci, przypominając, że we współczesnej Rosji wciąż mamy represje i więźniów politycznych.

Antoni Dudek zauważył, że gdy w władze mówią o ofiarach Stalina, to czasem dodają, że bez tych ofiar nie byłoby zwycięstw i sukcesów ich kraju. – To absurdalne, ale Rosjanom się podoba – mówił. Przypomniał, że w plebiscycie na najpopularniejszego Rosjanina Putina pokonał właśnie Józef Stalin, choć de facto Rosjaninem nie był. - Chodzi tu o myślenie mocarstwowe, ono jest niezwykle silne, to immanentna część tożsamości rosyjskiej - stwierdził.

- To w najbliższym czasie się nie zmieni, mimo wysiłków szlachetnych Rosjan z Memoriału - mówił też gość Jedynki.

Podkreślił, że wbrew lansowanej przez władze tezie, Stalin nie był wcale geniuszem militarnym, popełnił bardzo duże błędy. 

W audycji była mowa również o katalońskich aspiracjach niepodległościowych i konflikcie między Barceloną i Madrytem.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Grzegorz Ślubowski

Goście: Ewa Wysocka (korespondentka Polskiego Radia w Hiszpanii), prof. Piotr Wawrzyk (europeista, prof. Antoni Dudek z UKSW)

Data emisji: 30.10.2017

Godzina emisji: 18.13

agkm/mg

Czytaj także

Koniec kryzysu? Kataloński parlament i policja posłuszne decyzjom rządu w Madrycie

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2017 17:39
Przewodnicząca parlamentu Katalonii Carme Forcadell zgodziła się na zakończenie jego prac, zgodnie z decyzją rządu centralnego w Madrycie. Lojalność wobec rządu Mariano Rajoya okazują również funkcjonariusze regionalnej policji Mossos d'Esquadra.
rozwiń zwiń