Kryzys w Katalonii. Carles Puigdemont skompromitował ideę niepodległości?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2017 20:07
Ci, którzy dążyli do niepodległości, spodziewali się, że instytucje unijne wejdą w jakąś mediację, będą przymuszały Madryt do rozmów - powiedziała w audycji "Więcej świata" dr Małgorzata Bonikowska o konflikcie w Katalonii.
Audio
  • Carles Puigdemont zawiódł Katalończyków? Co dalej z niepodległością regionu? (Jedynka/Więcej świata)
Carles Puigdemont, były premier Katalonii
Carles Puigdemont, były premier KataloniiFoto: Shutterstock

Belgijski prokurator zażądał ekstradycji do Hiszpanii byłego premiera Katalonii Carlesa Puigdemonta i jego czterech współpracowników. Obrona chce oddalenia wniosku. Tymi ustaleniami zakończyła się pierwsza rozprawa przed belgijskim sądem pięciu katalońskich polityków, którzy uciekli z Hiszpanii i przebywają obecnie w Brukseli. Władze w Madrycie wydały za nimi Europejski Nakaz Aresztowania. Zarzucają im rebelię, działalność wywrotową i sprzeniewierzenie środków publicznych. Grozi im nawet 30 lat więzienia. Jakie szanse mają prawnicy Puigdemonta na zablokowanie ekstradycji? Jaka będzie przyszłość Katalonii?

Dr Małgorzata Bonikowska oceniła, że sprawa jest zawikłana, a prawnicy byłego premiera Katalonii mogą zwyciężyć w sądzie. Wskazała, że w tej sprawie wysiłki utrzymania integralności terytorialnej państwa UE konfrontowane są z europejskimi wartościami - demokracją, swobodami.

Gość Jedynki zwróciła uwagę, że rząd w Madrycie zdecydował się, chyba niepotrzebnie, na dość ostre zagrania, zwłaszcza w samym dniu referendum. - Jednocześnie twierdził, że referendum jest nielegalne, czyli jakby nie było tematu - powiedziała Bonikowska. - Ta reakcja wzbudziła kontrowersje i podniosła naturalny głos sprzeciwu - dodała. 

Z drugiej strony, jak powiedziała, Katalończycy są źli na Puigdemonta, bo w pewnym sensie ich opuścił. - Ucieczka byłego premiera i jego ministrów trochę tę ideę niepodległościową kompromituje - oceniła. 

Jak długo może trwać proces w Belgii? Jak wpłynie na zbliżające się wybory lokalne w Katalonii? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której poruszany jest też wątek rosyjskiej ingerencji w ten konflikt. 

W audycji mówiono także o ryzyku wybuchu wojny w Libanie i sytuacji premiera tego kraju Saada Haririego, a materiał Piotra Pogorzelskiego poruszył temat polskich aktorów pracujących w teatrze w Rosji.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Agata Kasprolewicz

Goście: dr Małgorzata Bonikowska (Centrum Stosunków Międzynarodowych), Mariusz Borkowski (wieloletni korespondent na Bliskim Wschodzie)

Data emisji: 17.11.2017

Godzina emisji: 18.13

fc/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Połączyła ich rosyjska telewizja. Spotkanie byłych premierów Szkocji i Katalonii

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2017 12:40
Zdymisjonowany premier Katalonii Carles Puigdemont był gwiazdą pierwszego odcinka politycznego talk show byłego premiera Szkocji Alexa Salmonda w RT UK, kanale rosyjskiej państwowej telewizji RT. 
rozwiń zwiń