Podwójna gra Łukaszenki. Opozycjonista: Mińsk chce przez UE dotrzeć do pomocy finansowej

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2017 20:44
Białoruski przywódca Aleksandr Łukaszenka nie pojawi się na szczycie Partnerstwa Wschodniego. Ta decyzja nie zaskoczyła Alesia Zarembiuka, przewodniczącego Białoruskiego Domu w Warszawie. - Ten szczyt nie ma szczególnego znaczenia dla Białorusi - przyznał goszcząc w radiowej Jedynce opozycjonista. 
Audio
  • Jan Natkański o sytuacji w Syrii i Aleś Zarembiuk o polityce Białorusi w kontekście szczytu Partnerstwa Wschodniego (Więcej Świata/Jedynka)
Aleksander Łukaszenka
Aleksander ŁukaszenkaFoto: Archiwum PAP/ITAR-TASS

W ocenie Alesia Zarembiuka, Łukaszenka mógłby wykorzystać swoją obecność na szczycie Partnerstwa Wschodniego w kontekście polityki wewnętrznej. - W ostatnich latach, po brutalnych represjach wobec społeczeństwa i opozycji, po zamrożeniu wszelkich kontaktów pomiędzy UE a Białorusią, Łukaszenka mógł pokazać, że jednak zwyciężył i spotyka się z liderami UE. Tylko, że żaden z ważnych liderów UE, jak Angela Merkel czy Emmanuel Makron nie pojawią się na tym szczycie, stąd też decyzja -  tłumaczył Zarembiuk. 

Aleś Zarembiuk przyznał, że w ostatnim czasie doszło do pewnego ocieplenia w stosunkach Białorusi z Unią Europejską. - W ciągu trzech ostatnich lat po inwazji Rosji na Ukrainę, aneksji Krymu i działaniach wojskowych na wschodzie Ukrainy, Aleksander Łukaszenka prowadzi inną politykę, bo zrozumiał, że to wszystko jest niebezpieczne. Wizerunek Mińska został nieco bardziej ocieplony przez negocjacje, które odbywają się w Mińsku w sprawach Ukrainy. Aleksander Łukaszenka dąży do poszerzenia relacji Białorusi i Unii Europejskiej, pomimo zapewnień szefa MSZ Białorusi o sojuszu z Rosją - przyznał przewodniczący Białoruskiego Domu w Warszawie. - Nie ma czego ukrywać, że Białoruś dąży do otrzymania pomocy finansowej od struktur międzynarodowych. To ocieplenie stosunków z Unią ma służyć otrzymaniu tych pieniędzy - tłumaczył. 

Ponadto w audycji rozmowa z Janem Natkańskim o sytuacji w Syrii i przyszłości, jaki czeka ogarnięty wojną kraj. 

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Piotr Pogorzelski

Goście: Jan Natkański (wieloletni ambasador RP w państwach arabskich), Aleś Zarembiuk (przewodniczący Białoruskiego Domu w Warszawie)

Data emisji: 22.11.2017

Godzina emisji: 18.14

dad/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak