Czy Partnerstwo Wschodnie ma przyszłość?

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2017 19:30
- Polska została już jednym z ostatnich państw, które tak aktywnie wspierają rozwój Partnerstwa Wschodniego - powiedział w audycji "Więcej świata" Daniel Szeligowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.  
Audio
  • Daniel Szeligowski o perspektywach dla Partnerstwa Wschodniego (Jedynka/Więcej świata)
Szczyt Partnerstwa Wschodniego w  Brukseli
Szczyt Partnerstwa Wschodniego w BrukseliFoto: PAP/Paweł Supernak

Unia Europejska oraz kraje Partnerstwa Wschodniego przyjęły wspólną deklarację w której wskazano, w jaki sposób chcą rozwijać dalszą współpracę. Dokument uznaje europejskie aspiracje Gruzji, Mołdawii i Ukrainy, ale nie daje im perspektywy dołączenia do UE. Daniel Szeligowski powiedział, że ze strony UE i krajów Partnerstwa Wschodniego narasta frustracja.

- Gruzja, Mołdawia i Ukraina mają umowy stowarzyszeniowe i ruch bezwizowy, ale oczekują więcej. Chciałyby formalnego potwierdzenia perspektywy przystąpienia do UE. Z drugiej strony UE zarzuca tym państwom, że to zbyt wcześnie, że one nie są za bardzo zaawansowane na drodze reform - powiedział w radiowej Jedynce.

Na szczycie nie było przedstawicieli Francji, Holandii, Portugalii, Irlandii. Włochy wystawiły wiceministra MSZ, a Cypr ministra zdrowia. Daniel Szeligowski skomentował, że brak zainteresowania Partnerstwem Wschodnim ze strony tych państw nie jest niczym nowym.

- Walka między wymiarem wschodnim a południowym była zawsze. Brak zainteresowania ze strony południowych i zachodnich państw UE już od dawna był. Polska została już chyba jednym z ostatnich państw, które tak aktywnie wspierają rozwój Partnerstwa Wschodniego - skomentował gość Jedynki.

W audycji poruszono również temat zamachu w Egipcie.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Paweł Lekki

Goście: Daniel Szeligowski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 24.11.2017

Godzina emisji: 18.13

abi/kh

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mołdawia, Gruzja, Ukraina tworzą wspólną platformę do kontaktów z UE

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2017 16:23
Mołdawia, Ukraina i Gruzja utworzą wspólną platformę komunikacji z Unią Europejską. Ma ona pomóc w dalszej integracji europejskiej tych państw.
rozwiń zwiń