Znowu "wielka koalicja" w Niemczech? "Prezydent namawia Schulza, żeby wziął odpowiedzialność za kraj"

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2017 19:37
- W tej chwili za sytuację w kraju odpowiedzialny jest prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, prominentny polityk SPD. Jemu zależy na tym, żeby nie doszło do wcześniejszych wyborów, żeby partiom politycznym wybranym we wrześniu udało się utworzyć rząd - mówił na antenie radiowej Jedynki Marcin Antosiewicz. 
Audio
  • Prezydent Niemiec zachęca Martina Schulza do wejścia w koalicję z CDU (Więcej świata/Jedynka)
Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier
Prezydent Niemiec Frank-Walter SteinmeierFoto: PAP/EPA/I-IMAGES

Po tygodniach zdecydowanego sprzeciwu przed wchodzeniem w koalicję z CDU, Martin Schulz, szef socjaldemokratów z SPD, zmienia zdanie. Dziś rozmów nie wyklucza i jeszcze w tym tygodniu obie strony się spotkają.  

- Zmiana stanowiska Schulza wynika ze zmiany sytuacji politycznej w Niemczech. Jesteśmy dwa miesiące po wyborach. Jedyna na razie próba podjęcia koalicji, tzw. jamajskiej, złożonej z CDU/CSU, liberałów FDP i z Zielonych, nie powiodła się. Przez pięć tygodni prowadzili rozmowy sondażowe, nawet nie negocjacyjne nad koalicją - nie przyniosły one sukcesu - wskazał Marcin Antosiewicz (Uniwersytet Warszawski).

Stwierdził, że do gry wkroczył prezydent Niemiec, związany z SPD. - W tej chwili za sytuację w kraju odpowiedzialny jest Frank-Walter Steinmeier, prominentny polityk SPD. Jemu zależy na tym, żeby nie doszło do wcześniejszych wyborów, żeby partiom politycznym wybranym we wrześniu udało się utworzyć rząd - zaznaczył.

- Prezydent już namawia Schulza, żeby wziął odpowiedzialność za kraj a nie za partię. Najpierw kraj, później partia - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której była również mowa o negocjacjach na temat Syrii oraz o zaręczynach w brytyjskiej rodzinie królewskiej. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Dariusz Rosiak

Goście: dr Agnieszka Bryc (Uniwersytet Mikołaja Kopernika), Marcin Antosiewicz (Uniwersytet Warszawski, Uczelnia Vistula) 

Data emisji: 28.11.2017

Godzina emisji: 18.13

dcz/kk

Czytaj także

Partia Angeli Merkel wygrywa wybory. AfD trzecią siłą

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2017 19:20
Blok partii chadeckich CDU/CSU Angeli Merkel wygrał zgodnie z przewidywaniami wybory parlamentarne w Niemczech. Antyimigrancka Alternatywa dla Niemiec (AfD) będzie w nowym Bundestagu trzecią siłą. Wstępne wyniki wyborów do Bundestagu przedstawił korespondent Polskiego Radia Waldemar Maszewski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert o wyborach w Niemczech: cios dla SPD

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2017 14:36
Koalicja CDU/CSU wygrała wybory parlamentarne w Niemczech. Drugie miejsce zajęła dotychczas współrządząca SPD, choć socjaldemokraci osiągnęli najgorszy wynik w swojej powojennej historii. W Polskim Radiu 24 komentarz politologów – dra Spasimira Domaradzkiego z Uczelni Łazarskiego i prof. Kazimierza Kika z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

SPD bierze Dolną Saksonię. "Wspaniałe zwycięstwo"

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2017 22:30
Socjaldemokratyczna Partia Niemiec wygrała przyspieszone wybory do regionalnego parlamentu Dolnej Saksonii, otrzymując 37,5 procent głosów - wynika z sondażu exit polls. Drugie miejsce zajęła Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna Niemiec (CDU) Angeli Merkel otrzymując 35 procent. Wyniki wyborów skomentował w magazynie "Świat w Powiększeniu" prof. Piotr Madajczyk z Instytutu Studiów Politycznych PAN.
rozwiń zwiń