"Puigdemont jest postacią w tej chwili już bardziej tragikomiczną"

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2017 20:03
To nie jest zaskoczenie - powiedział Maciej Okraszewski z portalu "Dział zagraniczny" o wycofaniu przez Hiszpanię Europejskiego Nakazu Aresztowania Carlesa Puigdemonta.
Audio
  • Hiszpania wycofała ENA. Jaka będzie polityczna przyszłość Carlesa Puigdemonta? (Więcej świata/Jedynka)
Carles Puigdemont
Carles PuigdemontFoto: EPA/OLIVIER HOSLET

Sąd Najwyższy Hiszpanii wycofał we wtorek Europejski Nakaz Aresztowania (ENA) zdymisjonowanego szefa regionalnego rządu Katalonii Carlesa Puigdemonta oraz czworga członków jego gabinetu, którzy wraz z nim schronili się w Belgii. Czy teraz Puigdemont wróci do Katalonii?

To nie jest zaskoczenie. Zarzut rebelii, buntu który jest przestępstwem w kodeksie karnym hiszpańskim, nie występuje w kodeksie belgijskim - wyjaśnił Maciej Okraszewski. Wskazał, że po wycofaniu zarzutu rebelii Hiszpania mogłaby nadal ścigać Puigdemonta za defraudację środków publicznych, bo taki zarzut też mu postawiono, ale po wydaniu przez Belgię tylko za to mógłby być sądzony. To zaś nie jest na rękę na Madrytowi, których chce przykładnie ukarać symbol katalońskiej secesji. 

Zdaniem eksperta Hiszpania będzie teraz wyczekiwać momentu, aby aresztować Puigdemonta, gdy ten zmieni miejsce pobytu lub spróbuje wrócić do Hiszpanii. Jednocześnie Okraszewski ocenił, że Puigdemont w podzielonym środowisku niepodległościowym nigdy nie miał silnej pozycji, a dodatkowo ucieczka do Belgii została bardzo źle odebrana. - Puigdemont jest postacią w tej chwili już bardziej tragikomiczną - stwierdził.  

W audycji omówiono też bieżącą sytuację na Ukrainie po przyjeździe do Kijowa Micheila Saakaszwilego. Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Michał Żakowski

Goście: Piotr Pogorzelski (wieloletni korespondent w Kijowie), Paweł Kowal (PAN), Maciej Okraszewski ("Dział zagraniczny")

Data emisji: 5.12.2017

Godzina emisji: 18.12

fc/ag

Czytaj także

Puigdemont: "racja jest po naszej stronie". Były premier Katalonii chce powrócić

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2017 15:08
Zdymisjonowany przez Madryt premier Katalonii Carles Puigdemont zadeklarował, że w przypadku zwycięstwa w wyborach regionalnych nie wyklucza powrotu do kraju, aby zasiąść w parlamencie w Barcelonie. Hiszpania chce aresztować polityka, który przebywa w Belgii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Połączyła ich rosyjska telewizja. Spotkanie byłych premierów Szkocji i Katalonii

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2017 12:40
Zdymisjonowany premier Katalonii Carles Puigdemont był gwiazdą pierwszego odcinka politycznego talk show byłego premiera Szkocji Alexa Salmonda w RT UK, kanale rosyjskiej państwowej telewizji RT. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Puigdemont zaprezentował listę wyborczą Razem dla Katalonii na grudniowe wybory

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2017 20:29
Z opublikowanego w poniedziałek przez barceloński dziennik “El Periodico” sondażu wynika, że opowiadające się za secesją partie polityczne Katalonii mogą liczyć na większość w regionalnym parlamencie – ponad 70 miejsc. W 135-osobowej izbie Republikańska Lewica Katalonii (ERC) miałaby 37-38 deputowanych, zaś Razem dla Katalonii od 24 do 25.
rozwiń zwiń