Raj podatkowy czy "piekło nieuczciwości podatkowej"? KE chce walczyć z oszustami

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2017 19:14
- Bruksela stwierdziła, że należy spróbować wypracować wspólne podejście do tzw. rajów podatkowych. Sama nazwa jest mało trafiona, gdyż raj w naszej kulturze kojarzy się z czymś dobrym. Należałoby pewnie mówić o "piekle nieuczciwości podatkowej" - mówił na antenie radiowej Jedynki Piotr Bodył-Szymala (Monitor Prawa Bankowego).
Audio
  • Czy Komisji Europejskiej uda się zwalczyć raje podatkowe? (Jedynka/Więcej świata)
Panama została umieszczona przez KE na czarnej liście rajów podatkowych
Panama została umieszczona przez KE na czarnej liście rajów podatkowychFoto: Shutterstock/Abner Veltier

Komisja Europejska ogłosiła listę 17 państw, które powinny być traktowane jako raje podatkowe. Kolejne 47 państw zostało umieszczonych na tzw. szarej liście krajów, których systemy podatkowe wymagają poważnych reform, jeżeli mają odpowiadać standardom Unii Europejskiej.

Czym jest w ogóle raj podatkowy? Dr Piotr Bodył-Szymala przypomniał definicję. - Wedle definicji wypracowanej w 1998 roku przez OECD, raj podatkowy to miejsce, gdzie podatki od zysków kapitałowych i od dochodu są śladowe albo ich nie ma w ogóle. Transparentność struktur własnościowych jest bardzo niewielka, dodatkowo widoczny jest brak chęci współpracy z innymi państwami, żeby wyjaśniać, kto za tym stoi - tłumaczył ekspert.

- Bruksela stwierdziła, że należy spróbować wypracować wspólne podejście do tzw. rajów podatkowych. Sama nazwa jest mało trafiona, gdyż raj w naszej kulturze kojarzy się z czymś dobrym. Należałoby pewnie mówić o "piekle nieuczciwości podatkowej" - mówił Piotr Bodył-Szymala.

- Postanowiono, że  coś trzeba z tym fantem zrobić. Urzędnicy w Brukseli, wydaje mi się, też poczuli wiatr w żaglach (…), ta decyzja, kto gdzie trafił, też jest specyficzna. To nie zależało od porządku prawnego panującego w danym państwie, tylko od współpracy z komisją europejską. KE rozesłała do wszystkich państw swoje zastrzeżenia i te które weszły w odpowiedzialny dialog, trafiły na szarą listę. Te, które nie odpowiedziały lub w ogóle nie chciały rozmawiać, np. Namibia, trafiły na czarną listę - zaznaczył.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mówiono również o zabójstwie byłego prezydenta Jemenu oraz obchodach 100-lecia niepodległości Finlandii.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Dariusz Rosiak

Goście: dr Piotr Bodył-Szymala (Monitor Prawa Bankowego), Paweł Drozd (Polskie Radio)

Data emisji: 07.12.2017

Godzina emisji: 18.13

dcz/mg

Czytaj także

Jarosław Guzy o rezolucji PE ws. Polski: do sankcji to jeszcze daleka droga

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2017 19:26
- Parlament Europejski musi uchwalić wszczęcie tej procedury większością 2/3 głosów. Patrząc na głosy w czasie dzisiejszej debaty, bo to było posiedzenie plenarne, a więc taka próba, tej większości 2/3 nie osiągnięto - mówił na antenie radiowej Jedynki Jarosław Guzy, ekspert ds. międzynarodowych. 
rozwiń zwiń