X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Korsyka pójdzie drogą Katalonii? Nacjonaliści wygrali wybory na wyspie Napoleona

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2017 19:50
- W warunkach tego przekonania francuskiego, że każdy obywatel Francji jest Francuzem i ma być identyczny z innymi Francuzami, rodził się na Korsyce opór. To jedyny region Francji metropolitarnej, o odmiennej tożsamości, co od lat 80. zaowocowało przyznaniem im autonomii - mówił na antenie radiowej Jedynki prof. Andrzej Szeptycki (Instytut Stosunków Międzynarodowych). 
Audio
  • Unia Europejska zdecydowanie odcięła się od dążeń niepodległościowych Katalonii. Czy podobnie postąpi ws. Korsyki? (Jedynka/Więcej świata)
Lider Dla Korsyki Jean-Guy Talamoni (po prawej), szef Rady Korsyki, po wygranych wyborach
Lider "Dla Korsyki" Jean-Guy Talamoni (po prawej), szef Rady Korsyki, po wygranych wyborachFoto: PAP/EPA/OLIVIER SANCHEZ

Nacjonaliści wygrali wybory na Korsyce. Europa obawia się, że wyspa będzie dążyć do niepodległości.

- Na Korsyce na pewno istnieje silna tożsamość lokalna. Natomiast, żeby zrozumieć sytuację korsykańską, trzeba wiedzieć, że Korsyka, ale również Francja, jest ofiarą francuskiej polityki, francuskiej wizji tożsamości, takiej centralistycznej w rozumieniu rządzenia z Paryża i tego, że każdy mieszkaniec Francji ma się czuć Francuzem - tłumaczył ekspert.

- W warunkach tego przekonania francuskiego, że każdy obywatel Francji jest Francuzem i ma być identyczny z innymi Francuzami, rodził się na Korsyce opór. To jedyny region Francji metropolitarnej, o odmiennej tożsamości, co od lat 80. zaowocowało przyznaniem im autonomii - dodał.

Prowadzący przywołał tytuły w światowej prasie, która ogłasza, że Korsyka stanie się "drugą Katalonią".

- Katalonię i Korsykę wiele różni. Ogromnym atutem Katalonii jest fakt, że jest to najbogatszy region w Hiszpanii i dlatego Katalończycy z entuzjazmem mówią o swojej potencjalnej niepodległości i dlatego jest to ogromne wyzwanie dla Madrytu. Natomiast dla Francuzów poza względami prestiżowymi, być może w jakimś sensie strategicznymi, jest to strata dużo mniejsza -  podkreślił gość radiowej Jedynki.

Poruszono kwestię Unii Europejskiej jako potencjalnego "generatora" dążeń do niepodległości małych regionów. - Nie powiedziałbym, że integracja europejska automatycznie generuje separatyzmy, można "obwiniać" środki finansowe dla biedniejszych regionów, natomiast ja myślę, że to jest bardziej ogólne zjawisko pewnego osłabienia państwa jako najważniejszego aktora w stosunkach międzynarodowych - mówił Szeptycki.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mówiono również o stosunkach polsko-ukraińskich.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Grzegorz Ślubowski

Goście: Dr hab. Andrzej Szeptycki (Instytut Stosunków Międzynarodowych), Jarosław Guzy (ekspert ds. międzynarodowych)

Data emisji: 11.12.2017

Godzina emisji: 18.19

dcz/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Unia Europejska powinna interweniować ws. referendum w Katalonii? "To jest wewnętrzna sprawa Hiszpanii"

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 18:47
- Moim zdaniem to nie jest temat dla UE. Utrzymanie porządku publicznego to jest wyłączna kompetencja państw członkowskich. W żadnym zakresie nie zachodzi na obszar kompetencji Komisji Europejskiej. Jednak w związku z tym, że wszyscy to oglądamy, pojawia się oczekiwanie, że KE mogłaby jakoś ukarać, zaradzić, potępić. Tylko wtedy musiałaby wszystkie kraje członkowskie karać za brutalność policji, bo wszędzie się zdarzają podobne sytuacje - mówił na antenie radiowej Jedynki Sławomir Dębski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. 
rozwiń zwiń