Dr Paweł Kowal: sama komisja nie wystarczy, by naprawić relacje Polski i Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2017 19:06
Prezydenci Polski i Ukrainy uzgodnili, że sprawą zakazu ekshumacji polskich ofiar na Ukrainie zajmie się dwustronna komisja na szczeblu wicepremierów. Dr Paweł Kowal stwierdził w radiowej Jedynce, że sama komisja jest niewystarczająca dla uzdrowienia polsko-ukraińskich relacji. - Potrzebna jest instytucja zajmująca się dialogiem politycznym - mówił w radiowej Jedynce ekspert PAN.
Audio
Prezydenci Andrzej Duda i Petro Poroszenko
Prezydenci Andrzej Duda i Petro Poroszenko Foto: PAP/EPA/MYKOLA LAZARENKO / POOL

Dr Paweł Kowal ocenił w audycji "Więcej świata", że wizyta prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie, to krok w stronę normalizacji kontaktów z tym krajem, zwłaszcza w ujęciu zaszłości historycznych, mających największy wpływ na pogorszenie się stosunków między Warszawą i Kijowem.

- Po obu stronach historią zajmują się politycy, którzy nie zajmują się z zawodu badaniem historii, tylko zajmują się jej interpretacją i chcą jakoś jej użyć do polityki - zauważył gość Jedynki. - Wszyscy politycy na świecie uprawiają politykę historyczną i nie ma w tym nic gorszącego. Trzeba tylko "zgodzić się na niezgodę" - uznać, że nie we wszystkim będziemy zgodni - wytłumaczył ekspert. - Każda decyzja historyczna powinno być oparta na przesłankach historycznych, ale powinna też uwzględniać bezpieczeństwo teraz i w przyszłości - dodał. 

Dlatego, według Kowala, w normalizacji stosunków z Ukrainą przydałby się osobne instytucje, choćby takie, jak w przypadku relacji polsko-niemieckich. - Był instytut historyczny, fundacje. Powstała taka sytuacja, że jeżeli są jakieś trudne tematy, to politycy mogą zajmować się strategicznymi tematami wiedząc, że tymi trudnymi sprawami ktoś się zajmuje - zauważył. - Potrzebna jest instytucja zajmująca się dialogiem historycznym po to, by politycy nie musieli się tym zajmować. Prowadząca badania, wydająca książki, organizująca seminaria. Tu sama komisja nie wystarczy - powiedział ekspert Polskiej Akademii Nauk. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której także: rozmowa z Martą Jaroszewicz na temat kontrowersji w sprawie słów Donalda Tuska o mechanizmie przymusowej relokacji uchodźców oraz rozmowa z Agatą Kasprolewicz, laureatką nagrody Grand Press w kategorii reportażu radiowego.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Dariusz Rosiak

Goście: dr Paweł Kowal (Instytut Nauk Politycznych PAN), Marta Jaroszewicz (Ośrodek Studiów Wschodnich), Agata Kasprolewicz (redaktor Polskiego Radia)

Data emisji: 13.12.2017

Godzina emisji: 18.13

dad/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Dr Paweł Kowal: polsko-ukraińskie relacje w największym kryzysie od lat

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2017 13:30
Dr Paweł Kowal nie ma wątpliwości, że obecne polsko-ukraińskie relacje przeżywają jeden z największych kryzysów ostatnich lat. - Jest to najgłębsze załamanie się stosunków polsko-ukraińskich od momentu, kiedy zostały nawiązane w 1991 roku, czyli od słynnego grudniowego uznania Ukrainy przez Polskę - uważa specjalista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Apel prezydentów. ”Komisja ds. historycznych ma być na szczeblu wicepremierów”

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2017 16:32
Musi być przywrócona zgoda na ekshumację; zwrócimy się do wicepremierów, ministrów kultury o uzgodnienia dotyczące jak najszybszego zniesienia zakazu ekshumacji - powiedział prezydent Andrzej Duda w Charkowie. Prezydent Petro Poroszenko opowiedział się za podniesieniem statusu wzajemnej współpracy w sprawach historycznych. Polski prezydent deklarował wsparcie ukraińskiego planu misji pokojowej w Donbasie.
rozwiń zwiń