X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dr Paweł Kowal: sama komisja nie wystarczy, by naprawić relacje Polski i Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2017 19:06
Prezydenci Polski i Ukrainy uzgodnili, że sprawą zakazu ekshumacji polskich ofiar na Ukrainie zajmie się dwustronna komisja na szczeblu wicepremierów. Dr Paweł Kowal stwierdził w radiowej Jedynce, że sama komisja jest niewystarczająca dla uzdrowienia polsko-ukraińskich relacji. - Potrzebna jest instytucja zajmująca się dialogiem politycznym - mówił w radiowej Jedynce ekspert PAN.
Audio
Prezydenci Andrzej Duda i Petro Poroszenko
Prezydenci Andrzej Duda i Petro Poroszenko Foto: PAP/EPA/MYKOLA LAZARENKO / POOL

Dr Paweł Kowal ocenił w audycji "Więcej świata", że wizyta prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie, to krok w stronę normalizacji kontaktów z tym krajem, zwłaszcza w ujęciu zaszłości historycznych, mających największy wpływ na pogorszenie się stosunków między Warszawą i Kijowem.

- Po obu stronach historią zajmują się politycy, którzy nie zajmują się z zawodu badaniem historii, tylko zajmują się jej interpretacją i chcą jakoś jej użyć do polityki - zauważył gość Jedynki. - Wszyscy politycy na świecie uprawiają politykę historyczną i nie ma w tym nic gorszącego. Trzeba tylko "zgodzić się na niezgodę" - uznać, że nie we wszystkim będziemy zgodni - wytłumaczył ekspert. - Każda decyzja historyczna powinno być oparta na przesłankach historycznych, ale powinna też uwzględniać bezpieczeństwo teraz i w przyszłości - dodał. 

Dlatego, według Kowala, w normalizacji stosunków z Ukrainą przydałby się osobne instytucje, choćby takie, jak w przypadku relacji polsko-niemieckich. - Był instytut historyczny, fundacje. Powstała taka sytuacja, że jeżeli są jakieś trudne tematy, to politycy mogą zajmować się strategicznymi tematami wiedząc, że tymi trudnymi sprawami ktoś się zajmuje - zauważył. - Potrzebna jest instytucja zajmująca się dialogiem historycznym po to, by politycy nie musieli się tym zajmować. Prowadząca badania, wydająca książki, organizująca seminaria. Tu sama komisja nie wystarczy - powiedział ekspert Polskiej Akademii Nauk. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której także: rozmowa z Martą Jaroszewicz na temat kontrowersji w sprawie słów Donalda Tuska o mechanizmie przymusowej relokacji uchodźców oraz rozmowa z Agatą Kasprolewicz, laureatką nagrody Grand Press w kategorii reportażu radiowego.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Dariusz Rosiak

Goście: dr Paweł Kowal (Instytut Nauk Politycznych PAN), Marta Jaroszewicz (Ośrodek Studiów Wschodnich), Agata Kasprolewicz (redaktor Polskiego Radia)

Data emisji: 13.12.2017

Godzina emisji: 18.13

dad/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dr Paweł Kowal: polsko-ukraińskie relacje w największym kryzysie od lat

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2017 13:30
Dr Paweł Kowal nie ma wątpliwości, że obecne polsko-ukraińskie relacje przeżywają jeden z największych kryzysów ostatnich lat. - Jest to najgłębsze załamanie się stosunków polsko-ukraińskich od momentu, kiedy zostały nawiązane w 1991 roku, czyli od słynnego grudniowego uznania Ukrainy przez Polskę - uważa specjalista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Apel prezydentów. ”Komisja ds. historycznych ma być na szczeblu wicepremierów”

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2017 16:32
Musi być przywrócona zgoda na ekshumację; zwrócimy się do wicepremierów, ministrów kultury o uzgodnienia dotyczące jak najszybszego zniesienia zakazu ekshumacji - powiedział prezydent Andrzej Duda w Charkowie. Prezydent Petro Poroszenko opowiedział się za podniesieniem statusu wzajemnej współpracy w sprawach historycznych. Polski prezydent deklarował wsparcie ukraińskiego planu misji pokojowej w Donbasie.
rozwiń zwiń