Masowa migracja przyczyną sukcesu skrajnej prawicy w Austrii? Utworzono rząd z FPÖ

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2017 18:46
- Partia wolnościowa koncentruje się głównie na walce z islamem, z imigrantami, na tych rzeczach, które dotykają Austrię na sposób u nas mało znany. Do liczącego 8,5 mln mieszkańców państwa przyjęto 100 tys. uchodźców. To taki sam współczynnik, jak w Niemczech - mówił na antenie radiowej Jedynki Piotr Jędroszczyk ("Rzeczpospolita").
Audio
  • W partii wolnościowej są osoby z neonazistowską przeszłością (Więcej świata/Jedynka)
Kanclerz Austrii Sebastian Kurz (z lewej) i wicekanclerz Heinz-Christian Strache, szef FP
Kanclerz Austrii Sebastian Kurz (z lewej) i wicekanclerz Heinz-Christian Strache, szef FPÖFoto: PAP/EPA/CHRISTIAN BRUNA

W Austrii uformował się nowy rząd Austriackiej Partii Ludowej (chadecja) Sebastiana Kurza i  Wolnościowej Partii Austrii (FPÖ). Wiele emocji budzą zwłaszcza wolnościowcy, którzy są określani przez niektórych jako partia neonazistowska.

- Pewnie nie jest to słuszny osąd, jeśli spojrzymy na tę partię dzisiaj. Oczywiście w tej partii są ludzie, którzy sympatyzowali, a nawet uczestniczyli w neonazistowskich imprezach jeszcze kilkanaście lat temu. Heinz-Christian Strache, który został wicekanclerzem i szefem ugrupowania, miał bardzo ścisłe związki z neonazistami austriackimi i niemieckimi. O tym nie zapomniano - zaznaczył Jędroszczyk.

- Poza tym ta partii wolnościowa jest ugrupowaniem, które czasami prezentuje skrajnie prawicowe poglądy, co jest asumptem do nazywania ją neonazistowską - dodał.    

Publicysta podkreślił, że Austria przyjęła bardzo dużą liczbę imigrantów, proporcjonalnie do liczby mieszkańców, niemal taką samą jak Niemcy.

- Ta partia koncentruje się głównie na walce z islamem, z imigrantami, na tych rzeczach, które dotykają Austrię na sposób u nas mało znany. Do liczącego 8,5 mln mieszkańców państwa przyjęto 100 tys. uchodźców. To taki sam współczynnik, jak w Niemczech - podkreślił publicysta.  

- To jest też przyczyna sukcesu tego ugrupowania. Zresztą w tym zgadza się ona z Kurzem, co niewątpliwie zbliżyło obie partie - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mówiono również o wyborach prezydenckich w Rosji.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Grzegorz Ślubowski

Goście: Piotr Jędroszczyk ("Rzeczpospolita"), Dr Agnieszka Legucka (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych) 

Data emisji: 18.12.2017

Godzina emisji: 18.13

dcz/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Komisja Europejska pozywa Polskę za odmowę przyjęcia uchodźców. Jest reakcja MSWiA i MSZ

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2017 15:46
Bezpieczeństwo Polaków jest dla nas najważniejsze, dlatego jesteśmy gotowi do obrony swojego stanowiska dotyczącego relokacji uchodźców przed Trybunałem Sprawiedliwości UE - oświadczyło w czwartek Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ministestwo Spraw Zagranicznych dodało, że jest rozczarowane decyzją KE.
rozwiń zwiń