Katalonia po wyborach. Carles Puigdemont wróci do władzy?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2017 20:17
Rajoy i Puigdemont wchodzą w te same buty - będą się znowu mocować, kto ustawi warunki dialogu - powiedziała w audycji "Więcej świata" iberystka Katarzyna Kacprzak. 
Audio
  • Jak rozwinie się sytuacja polityczna w Katalonii? (Jedynka/Więcej świata)
Katalończycy oczekujący na wyniki wyborów
Katalończycy oczekujący na wyniki wyborówFoto: EPA/ALBERTO ESTEVEZ

W wyborach przeprowadzonych w Katalonii zwyciężyły partie separatystyczne. Trzy ugrupowania zdobyły łącznie 70 spośród 135 miejsc w lokalnym parlamencie. Najwyższy indywidualny wynik osiągnęła jednak unionistyczna Partia Obywatelska - Ciutadans, która zdobyła 36 mandatów. Tuż za nią uplasowała się partia byłego przewodniczącego parlamentu katalońskiego, zwolennika secesji, Carlesa Puigdemonta z liczbą 34 mandatów. 

- Dla mnie to nie było żadne zaskoczenie - powiedziała o wyniku wyborów iberystka Katarzyna Kacprzak. - Katalonia jest podzielona dosyć równo od kilku lat - dodała. Wskazała przy tym, że premier Mariano Rajoy i jego partia przegrali z kretesem i choć nigdy nie uzyskiwali tam wielkich rezultatów, teraz nie będą mieć nawet klubu parlamentarnego.  

Kacprzak oceniła, że Carles Puigdemont jest niespodziewanym zwycięzcą, jeśli chodzi o partie separatystyczne. Premier jednak nie zamierza z nim pertraktować i zgłasza gotowość do rozmów z Ciutadans. - To jest ta arogancja którą Rajoy zawsze się charakteryzował i z niej nie rezygnuje - powiedziała iberystka. 

Jak mogą potoczyć się rozmowy koalicyjne w Katalonii? Czy UE powinna się jakoś zaangażować w ten proces? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

W audycji przedstawiono też problemy codziennego życia uchodźców, poruszono również temat poszukiwania UFO przez Pentagon. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Piotr Pogorzelski

Goście: dr Katarzyna Kacprzak (uczelnia Vistula), Justyna Stępień (PAH)

Data emisji: 22.12.2017

Godzina emisji: 18.13

fc/ag

Czytaj także

Secesjoniści wygrali wybory w Katalonii. "To zwycięstwo nad państwem hiszpańskim"

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2017 06:47
Wybory w Katalonii wygrali zwolennicy secesji, ale najwięcej głosów uzyskała partia Obywatelska (Ciudadanos), która może liczyć na 37 mandatów. Secesjoniści uzyskają 74 mandaty. Frekwencja okazała się rekordowa - 81.94 proc. uprawnionych do głosowania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Carles Puigdemont próbuje wrócić do gry? Oferta dla hiszpańskiego premiera

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2017 15:30
Przebywający w Brukseli zdymisjonowany szef rządu Katalonii Carles Puigdemont oświadczył w piątek, że jest gotów spotkać się z premierem Hiszpanii Mariano Rajoyem w każdym kraju Unii Europejskiej poza Hiszpanią, gdzie grozi mu aresztowanie.
rozwiń zwiń