"Łukaszenka stara się mrugać okiem, pokazywać jak bardzo Białoruś się liberalizuje"

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2018 19:18
- To działanie o charakterze przede wszystkim finansowym, ale również ma wymiar polityczny. Prezydent Aleksander Łukaszenka stara się mrugać okiem, pokazywać, jak bardzo Białoruś się liberalizuje - proszę, można do Mińska czy Grodna wjechać bez wizy - mówił na antenie radiowej Jedynki Adam Eberhardt, dyrektor OSW.
Audio
  • Sytuacja gospodarcza Białorusi znacznie się pogorszyła (Więcej świata/Jedynka)
Aleksander Łukaszenka
Aleksander ŁukaszenkaFoto: Shutterstock/Drop of Light

Od nowego roku weszły w życie kolejne ułatwienia wizowe dla Polaków podróżujących na Białoruś. Na terenie tego kraju możemy przebywać 9 dni i poruszać się praktycznie po całym państwie bez ograniczeń. Czy te ułatwienia to polityczny sygnał?

- Ja bym powiedział, że to jest przede wszystkim sygnał merkantylny. To próba władz białoruskich zwiększenia wpływów dewizowych. Sytuacja gospodarcza jest katastrofalna, szczególnie w wymiarze handlu zagranicznego, braku dewiz. Każdy sposób jest dobry, aby przyciągnąć turystów, a z nimi euro, dolary czy ruble rosyjskie - stwierdził Adam Eberhardt. 

- To działanie o charakterze przede wszystkim finansowym, ale również ma wymiar polityczny. Prezydent Łukaszenka stara się mrugać okiem, pokazywać, jak bardzo Białoruś się liberalizuje - proszę, można do Mińska czy Grodna wjechać bez wizy - dodał.

Eberhardt zaznaczył, że gospodarka naszych wschodnich sąsiadów opierała się na Rosji. - Białoruś ma spory problem. Kryzys rosyjski w sposób zwielokrotniony uderzył w Białoruś, która do tej pory czerpała krociowe zyski, po pierwsze dzięki tanim surowcom energetycznym z Rosji, z tamtejszego rynku zbytu i w reszcie z różnego rodzaju kredytów umarzanych w takim czy innym stopniu, które Rosja szczodrze przez 22 lata rządów Łukaszenki udzielała. Te trzy strumyczki wydają się wyraźnie wysychać - podkreślił ekspert.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mówiono również o książce dziennikarza "New York Timesa" nt. sekretów Białego Domu za rządów Donalda Trumpa.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Grzegorz Ślubowski

Goście: Dr Adam Eberhardt (dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich), Artur Wróblewski (amerykanista, Uczelnia Łazarskiego)

Data emisji: 8.01.2017

Godzina emisji: 18.12

dcz/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspert OSW: zamachy to skutki uboczne zaangażowania tureckiego w Syrii

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2017 18:57
- Nic nie wskazuje na to, że ktoś może zagrozić pozycji prezydenta Erdogana, 40-50 proc. to taki twardy elektorat. Zamachy, podobnie jak sam lipcowy pucz, w pewnym stopniu konsolidują otoczenie Erdogana - mówił Krzysztof Strachota, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń