Dezinformacja i fake news. "Potrzeba pospolitego ruszenia internautów"

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2018 19:48
Od 2015 roku służba zewętrzna Unii Europejskiej walczy z dezinformacją. W zeszłym roku udało się jej ujawnić niemal 1300 przypadków takich działań. O tym, jak działają rosyjskie mechanizmy dezinformacyjne oraz jak zwykli ludzie mogą z nimi walczyć mówił w audycji "Więcej Świata" Marcin Rey, kierujący facebookowym profilem "Rosyjska V. kolumna w Polsce".
Audio
  • Marcin Rey o dezinformacji i sposobach walki z propagandą (Więcej świata/Jedynka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Melpomene/Shutterstock

- Centralna dezinformacja robiona przez wojska informacyjne, bo tak to nazwał minister (obrony Rosji - przyp.red.) Siergiej Szojgu nazwał, to jedno. Natomiast to się potem rozchodzi przez cały łańcuszek podwykonawców, na końcu którego są obywatele różnych krajów, którzy sami są tą propagandą skażeni. Ale tak są do niej przekonani, że podają ją dalej, stając się aktywistami . To jest podstawowy mechanizm dezinformacyjny, z którym mamy do czynienia w Polsce - tłumaczył Marcin Rey. - Mamy niestety dosyć duże grono ugrupowań ale i indywidualnych internautów, którzy swoimi pasjami rozsiewają to wszystko nie będąc żadnymi rosyjskimi agentami. Wśród nich próżno szukać agentów w rozumieniu ścisłym - mówił.

Marcin Rey przyznał, że dezinformacja dotyczy praktycznie wszystkich dziedzin życia i działa w ramach zasady "nie ważne o co, byle się kłócili". - W Polsce nie próbują przerobić Polaków na prorosyjskich, bo to nie jest możliwe. Dlatego są gotowi podgrzewać nastroje w środowiskach nacjonalistycznych, które są "anty wszystko". Oczywiście pierwszym tematem jest Ukraina; rozbicie związku strategicznego pomiędzy Polską i Ukrainą jest celem absolutnie podstawowym. Celami pomocniczymi są zakłócanie współpracy pomiędzy Polską i Litwą, jak również odsuwanie nas od NATO, zasiewanie wątpliwości, czy NATO nas na pewno obroni - wyliczał Marcin Rey.

Marcin Rey tłumaczył, że celem rosyjskiej dezinformacji jest kierownictwo państwa, ale jest to realizowane poprzez obywateli państwa. Dlatego, jak mówił w radiowej Jedynce specjalista, potrzebny jest oddolny zryw internautów, bo tylko w ten sposób można walczyć z dezinformacją. - Potrzebne jest pospolite ruszenie internautów. Państwo oczywiście niech pomaga, może zrobić jedną prostą rzecz: mianowicie chronić tych, którzy się za to zabrali - mówił.  

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Piotr Pogorzelski

Goście: Marcin Rej (Rosyjska V. kolumna w Polsce)

Data emisji: 9.01.2017

Godzina emisji: 18.14

dad