X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kto zabił serbskiego polityka? ”Zginął na terenie poza kontrolą"

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2018 19:56
 - Trudno będzie znaleźć sprawców i zleceniodawców morderstwa serbskiego polityka Olivera Ivanovicia – mówiła w Jedynce Marta Szpala OSW. Jak zaznaczyła, Kosowo północne to teren pograniczny, obszar kontrolowany przez mafię i struktury zorganizowanej przestępczości.
Audio
  • Zabójstwo polityka w Kosowie, relacje Londynu i Paryża, zbliżające się igrzyska w Korei Północnej (Więcej świata/Jedynka)
W Mitrowicy zastrzelono jednego z przywódców Serbów kosowskich Olivera Ivanovicia
W Mitrowicy zastrzelono jednego z przywódców Serbów kosowskich Olivera IvanoviciaFoto: PAP/EPA/ANDREJ CUKIC

Ekspertka przypomniała w Jedynce na czym polega osobliwość tego terenu. Kosowo ogłosiło niepodległość w 2008 roku. Jest tam liczna mniejszość serbska - 120 tysięcy osób w milionowym kraju. 60 tysięcy osób z nich mieszka na północy, przy granicy z Serbią, z jedynym miastem serbskim na terenie Kosowa, Mitrowicą. Tam właśnie został zabity Oliver Ivanović.

- Był częścią serbskiej samoobrony w latach 90., kiedy wybuchł konflikt między Albańczykami a Serbami i doszło do wojny partyzanckiej. Potem był politykiem lokalnym, a nawet sprawował funkcję ministra ds. Kosowa w rządzie w Belgradzie - mówiła ekspertka, wyglądała jego kariera.

Oliver Ivanović był w trakcie procesu o zabójstwo czterech osób. Jednak wśród lokalnej społeczności cieszył się wielką estymą. - Uważany był za osobę, która faktycznie zwraca uwagę na rozwiązywanie problemów ludzi, którzy tam żyją  - zaznaczyła.

Obecnie trwają negocjacje o normalizacji relacji między Kosowem i Serbią. Unia Europejska chce, by w 2019 roku podpisały one umowę normalizującą relacje. Serbia nie będzie musiała uznać niepodległości sąsiada w tym dokumencie, ale niektóre problemy we wzajemnych relacjach zostaną rozwiązane. Jednak Belgrad, jak zaznaczyła analityczka, wykorzystuje mniejszość i północne Kosowo w relacjach z Prisztiną i z UE. Serbia bazuje na obawach ludzi przed włączeniem do państwa kosowskiego.

- Łzy nad śmiercią Ivanovicia w Belgradzie wydają się przesadzone, bo to właśnie rząd w Belgradzie zwalczał tego polityka. Prowadził politykę nienawiści przeciwko niemu, bo Oliver Ivanović krytykował politykę Belgradu względem mniejszości - mówiła Marta Szpala.

Kto zabił, kto zlecił?

Do Ivanovicia oddano sześć strzałów z pistoletu. Trwa poszukiwanie sprawców. Jednak zdaniem ekspertki będzie to niezwykle trudne, bo ani Serbowie, ani Albańczycy na tym terenie działać nie potrafią i nie mogą. - Kosowo północne to teren takiego dzikiego południa. Albańczycy obawiając się reakcji serbskiej społeczności nie prowadzą na tym terenie aktywnych działań, nie działają w normalny sposób, bo Albańczycy boją się antagonizować serbską mniejszość. Belgrad, który płaci pensje niektórym mieszkającym tam Serbom, też nie kontroluje tego terenu. To teren graniczny, kontrolowany przez mafię i struktury zorganizowanej przestępczości. Trudno będzie znaleźć sprawców i zleceniodawców - zaznaczyła Marta Szpala.

Zdaniem analityczki jest mało prawdopodobne, by na śmierci Ivanovicia zależało Albańczykom, bo faktycznie był politykiem promującym pojednanie, często bywał w Prisztinie, mówił po albańsku, był politykiem łączącym obie społeczności. Jednocześnie, jak podkreśliła, był z północnego Kosowa, a splata się tam wiele interesów, on z pewnością wiele o nich wiedział. W nielegalne interesy są też zamieszani politycy lokalni.

Zabójstwo na pewno utrudni negocjacje serbsko-kosowskie. Zwraca się uwagę, że serbska społeczność w Kosowie nie może liczyć na rządy prawa i dobrze działające instytucje, a Belgrad nie prowadzi polityki, która rozwiązuje problemy mniejszości. Jednak obie strony oskarżają o tę zbrodnię siebie nawzajem.

Mowa była również o Igrzyskach Olimpijskich w Korei Południowej i o relacjach Londynu i Paryża.

Więcej w audycji.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Agata Kasprolewicz

Materiał o igrzyskach w Korei Płd.: Adrian Bąk

Goście: Łukasz Jurczyszyn (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), Marta Szpala (Ośrodek Studiów Wschodnich)

Data emisji: 17.01.2017

Godzina emisji: 18.12

agkm/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kontrowersje wokół nowego prezydenta Kosowa

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2016 18:45
Na to stanowisko został właśnie zaprzysiężony premier Kosowa Hashim Thaçi. Inauguracja została zbojkotowana przez partie opozycyjne, które kwestionują jego wybór na prezydenta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bałkany bliżej UE? "Region ma problem ze spełnieniem kryteriów akcesyjnych"

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 15:37
W Trieście rozpoczął się Szczyt Bałkanów Zachodnich. W spotkaniu biorą udział liderzy Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Kosowa, Macedonii i Serbii, a także prezydenci Francji, Niemiec, Włoch oraz przedstawiciele UE. Sytuację na Bałkanach w Polskim Radiu 24 komentował Marco Babić z Instytutu Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń