Prof. Piotr Madajczyk: UE czeka, aż wyjaśni się sytuacja kanclerz Merkel

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2018 19:42
Unia Europejska, a zwłaszcza Niemcy, z niecierpliwością wyczekują wyniku rozmów sondażowych ws. utworzenia koalicyjnego rządu CDU/CSU i SPD. Angela Merkel przyznała w Paryżu, że wierzy w chęć przystąpienia socjaldemokratów do koalicji rządowej. - To czekanie powoduje, że pozycja Angeli Merkel jest słabsza - komentował w radiowej Jedynce prof. Piotr Madajczyk z PAN.
Audio
  • Prof. Piotr Madajczyk z Polskiej Akademii Nauk o rozmowach sondażowych ws. koalicji w Niemczech(Więcej świata/Jedynka)
Kanclerz Niemiec Angela Merkel
Kanclerz Niemiec Angela MerkelFoto: PAP/EPA/CLEMENS BILAN

W najbliższą niedzielę na zjeździe SPD ma zapaść decyzja w sprawie przystąpienia, bądź nieprzystąpienia przez socjaldemokratów do formalnych rozmów koalicyjnych z chadecją (CDU/CSU). Przed niedzielnym zjazdem SPD poparcie dla tej partii spadło do 20 proc., najniższego poziomu w historii - wykazał opublikowany w piątek sondaż dla telewizji ZDF. 

- Sytuacja w SPD rzeczywiście jest bardzo trudna. Niektórzy mówią, że jest to "mała-wielka" partia. Dawniej wielka partia ludowa, która w tym momencie z osiemnastoprocentowym poparciem zaczyna zbliżać się do tych średniaków, do Alternatywy dla Niemiec - przyznał prof. Madajczyk. 

Profesor Madajczyk komentował również kwestie kolejnych wizyt  i rozmów Angeli Merkel z zagranicznymi przywódcami w momencie, kiedy przyszłość jej rządu jest niepewna. - Jest to bardzo niejasna sytuacja, czas bardzo dynamiczny. Kanclerz ma wkrótce jechać do Bułgarii, ma jechać na forum ekonomiczne do Davos i równocześnie wszyscy czekają, aż wyjaśni się jej sytuacja - przyznał Piotr Madajczyk. W ocenie specjalisty PAN, podejmowanie decyzji o kolejnych wyjazdach i spotkaniach Angeli Merkel ze światowymi przywódcami, wynika poniekąd z tego, że sama Angela Merkel nie spodziewała się, że rozmowy ws. utworzenia rządu będą trwać tak długo.

Ponadto w audycji rozmowa z Krzysztofem Renikiem z Polskiego Radia o wizycie premiera Izraela w Indiach związanej z umowami handlowymi na kupno przez Hindusów izraelskiej broni. 

Zapraszamy do wysłuchania zapisu audycji. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Paweł Lekki

Goście: Prof. Piotr Madajczyk (Instytut Studiów Politycznych PAN), Krzysztof Renik (Redakcja międzynarodowa Polskiego Radia)

Data emisji: 19.01.2017

Godzina emisji: 18.12

dad/abi

Czytaj także

Kraje bałtyckie odgradzają się od Rosji

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2017 19:15
- Poczucie zagrożenia w tych krajach jest i jest ono uzasadnione, natomiast z punktu widzenia wojskowego wartość takich przeszkód będzie właściwie zerowa - oceniał Janusz Onyszkiewicz, komentując doniesienia o planach wzmocnienia przez Litwę, Łotwę i Estonię swoich granic z Rosją.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Warszawie spotkanie premierów państw bałtyckich

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2017 12:11
- Z niepokojem obserwujemy tendencje do podważania fundamentów UE, jakimi są cztery swobody jednolitego rynku; uważamy, że te swobody, w szczególności swoboda świadczenia usług, wymagają większej ochrony - powiedziała premier Beata Szydło, która spotkała się w Warszawie z premierami państw bałtyckich - Litwy i Łotwy. Estonię reprezentował ambasador. O spotkaniu w Polskim Radiu 24 mówił Marcin Fronia, dyrektor Fundacji Naukowej Norden Centrum.
rozwiń zwiń