"Wielka koalicja" CDU i SPD coraz bliżej. W umowie zgoda na "pogłębioną" UE

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2018 19:32
- Niemcy i ta ewentualna odnowiona "wielka koalicja" miałaby w sposób pozytywny odpowiedzieć na propozycję Emmanuela Macrona "pogłębionej" współpracy w ramach UE - mówił w radiowej Jedynce Marcin Antosiewicz (Uczelnia Vistula).
Audio
  • Już niedługo Niemcy mogą mieć nowy-stary rząd CDU-SPD (Jedynka/Więcej świata)
Martin Schulz
Martin SchulzFoto: PAP/EPA/CLEMENS BILAN

Delegaci zjazdu SPD wyrazili zgodę na rozmowy dotyczące wielkiej koalicji. To prawdopodobnie przełom w negocjacjach pomiędzy zwycięzcami wrześniowych wyborów - CDU/CSU a SPD. Zgoda SPD przeszła jednak nieznaczną większością, ponieważ jedynie 56 proc. delegatów zagłosowało za podejściem do poważnych rozmów koalicyjnych.  

Marcin Antosiewicz zaznaczył, że to już byłaby trzecia kadencja "wielkiej koalicji". - W jakimś sensie to jest spory krok w stronę odnowienia "wielkiej koalicji", dlatego że, przypomnijmy, po wyborach w 2013 roku powstała ponownie "wielka koalicja" i teraz mamy urzędujący rząd w Niemczech, ale to jest cały czas rząd "wielkiej koalicji". W tej chwili mówimy o ewentualnym jej odnowieniu - mówił Antosiewicz.

- Po ostatnich wyborach parlamentarnych, w Niemczech trwają one do 18:00, o 18:05 Martin Schulz wyszedł na scenę w centrali partyjnej i powiedział nie będzie koalicji z CDU/CSU, że oni idą do opozycji. Potem rozpoczęły się rozmowy sondażowe tzw. "koalicji jamajskiej". Po dwóch miesiącach debatowania, jednak ona nie powstała - dodał.

- Dziś już ruszyły rozmowy koalicyjne, te trzy partie - CDU, CSU i SPD będą wypracowywały porozumienie koalicyjne, które przyjmie formę takiej broszury, to jest zazwyczaj 160-180 stron umowy koalicyjnej, i nad tą umową zagłosują wszyscy członkowie SPD, pół miliona ludzi - stwierdził gość radiowej Jedynki. 

Antosiewicz zauważył, że punktem, w którym negocjujące partie całkowicie się zgadzają, jest "pogłębiona" współpraca w ramach UE. - Rozdział "europejski" tej umowy to jedyny rozdział, w którym widać jakikolwiek przełom w niemieckiej polityce (…) Niemcy i ta ewentualna odnowiona "wielka koalicja" miałaby w sposób pozytywny odpowiedzieć na propozycję Emmanuela Macrona, czytamy, że Niemcy "reagują pozytywnie na propozycję pogłębionej współpracy na każdym polu europejskiej polityki w ramach Unii Europejskiej" - podkreślił.  

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mówiono również o zamachu w Afganistanie oraz "zamknięciu rządu" w USA.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Grzegorz Ślubowski 

Goście: Marcin Antosiewicz (Uczelnia Vistula), Michał Baranowski (German Marshall Fund)

Data emisji: 22.01.2017

Godzina emisji: 18.12

dcz/ag

Czytaj także

Sondaż: Niemcy nie wierzą, że Merkel przetrwa nową kadencję

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2018 15:30
Ponad połowa ankietowanych Niemców nie wierzy, że w razie ponownego objęcia funkcji kanclerza Angela Merkel przetrwa na stanowisku przez całą kadencję parlamentu do 2021 roku - wynika z sondażu przeprowadzonego dla dziennika "Handelsblatt".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co dalej z niemieckim rządem? "Sytuacja jest skomplikowana"

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2018 19:32
- Obecna sytuacja w Niemczech jest na tyle skomplikowana, że może zagrozić samej Angeli Merkel - powiedział na antenie Jedynki Cornelius Ochmann, dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.
rozwiń zwiń