"Fake news to jest znak nowej ery. To znak naszych czasów"

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2018 19:21
Rok temu Donald Trump rozpoczynał swoją karierę jako prezydent USA. To on wprowadził do polityki zjawisko tzw. fake newsów. - Fake news to jest znak nowej ery, znak naszych czasów. I ta nowa era ma kilka cech takich jak: niedoinformowanie z przesytu oraz to, że oglądanie wypiera czytanie - mówił w audycji "Więcej świata" dr Grzegorz Lewicki.
Audio
  • Dr Grzegorz Lewicki o fake newsach (Więcej świata/Jedynka)
Prezydent USA Donald Trump
Prezydent USA Donald TrumpFoto: PAP/EPA/Shaw Thew

- Kiedy dziennikarze takiej renomowanej stacji jak BBC, w materiale o terroryźmie, ściągają na siłę ludzi z ulicy, dają im do ręki plakietki i banery, a potem do kamery mówią, że oto są muzułmanie protestujący przeciwko terroryzmowi, to coś tu jest nie tak - mówił w radiowej Jedynce dr Grzegorz Lewicki.

Zdaniem Lewickiego, "żyjemy w takich czasach, że nawet materiał wideo może być zmanipulowany". - Dziś powstaje coraz więcej takich rzeczy. Popadamy w swego rodzaju bagno, w którym coraz bardziej toniemy - powiedział gość radiowej Jedynki. Według niego, obecnie każdy może być producentem treści. - Dziś każdy może produkować fake newsy - zapewniał dziennikarz.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mówiono także o tym, kto wygra wybory w Rosji i dlaczego będzie to Władimir Putin.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Paweł Lekki

Goście: dr Grzegorz Lewicki (dziennikarz)

Data emisji: 01.02.2018

Godzina emisji: 18.12

mg