Relacje polsko-izraelskie. "Jesteśmy w sytuacji dyktatu, próby wymuszenia"

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2018 20:31
Twarda, nieugięta postawa przyniesie nam mniejsze straty niż gdybyśmy poszli na kapitulację - powiedział w audycji "Więcej świata" Piotr Skwieciński, komentując konflikt dyplomatyczny Polski i Izraela. 
Audio
  • Arie Golan i Piotr Skwieciński o polsko-izraelskim sporze o prawdę historyczną (Jedynka/Więcej świata)
Obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau
Obóz koncentracyjny Auschwitz-BirkenauFoto: Shutterstock/CL-Medien

Przegłosowana przez Sejm i Senat nowelizacja ustawy o IPN zakłada kary grzywny lub więzienia dla osób, które przypisują Polsce współodpowiedzialność za zbrodnie hitlerowców w czasie II wojny światowej. Izraelskie władze, intelektualiści oraz historycy twierdzą, że może to być powód do fałszowania historii i apelują do prezydenta Andrzeja Dudy, by nie podpisywał nowelizacji. Zaniepokojenie wyraził też amerykański Departament Stanu

Arie Golan, izraelski dziennikarz, powiedział w radiowej Jedynce, że każdy w Izraelu wie, że obozy były niemieckie, a państwo polskie nie istniało. Jednak, jak wyjaśnił, ludzie w Izraelu mają odczucie, że Polska chce powiedzieć "Polacy nie zabijali Żydów". - Było dużo Polaków, którzy zabijali Żydów, podawali do gestapo. Żydzi wiedzieli, że jak wyjdą z getta, szmalcownicy ich wydadzą - powiedział Golan. 

Dziennikarz wyraził nadzieję, że spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami izraelskich mediów to pierwszy krok do unormowania relacji. Jego zdaniem może też w tym pomóc artykuł Mosze Arensa, byłego szefa MSZ Izraela i ministra obrony tego kraju, w dzienniku "Haaretz", w którym pisze, że Żydzi w gettcie warszawskim dostali pomoc od Polaków, dostali rewolwery, była współpraca. 

Zobacz internetowy serwis edukacyjno-społeczny Polskiego Radia - GermanDeathCamps.info >>>

- Zbyt drastyczne są doświadczenia obu narodów i punkty startu tego dialogu są zbyt od siebie rozbieżne - ocenił z kolei Piotr Skwieciński. Jego zdaniem przy dobrej woli możliwe jest za to usunięcie z mainstreamu skrajności nacjonalistycznej obu narodów. Dodał, że choć w mediach izraelskich mamy do czynienia z falą antypolskich wypowiedzi, to trzeba podkreślać, że nie jest to monolit i tam też jest podzielona opinia publiczna. 

Skwieciński stwierdził, że "nie jesteśmy w takiej sytuacji, żebyśmy mogli cokolwiek wygrać". - Walczymy w tym momenie o mniejsze zło - dodał. Jak wskazał, jesteśmy w sytuacji dyktatu, próby wymuszenia czegoś na nas. - Gdybyśmy dali na sobie to wymusić to przyniosłoby to skutki opłakane. Twarda, nieugięta postawa przyniesie nam mniejsze straty niż gdybyśmy poszli na kapitulację - przekonywał. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy o dialogu polsko-izraelskim.

W audycji poruszono też temat poliktyki prowadzonej na Węgrzech przez Viktora Orbana. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Grzegorz Ślubowski 

Goście:  Arie Golan (izraelski dziennikarz radiowy), Piotr Skwieciński ("Sieci"), Dominik Hejj (kropka.hu) 

Data emisji: 5.02.2017

Godzina emisji: 18.13

fc/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piotr Misiło: rząd przygotował amatorską otoczkę dla ustawy o IPN

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2018 09:13
- Od rządu polskiego i dyplomacji oczekujemy profesjonalnych działań. Nikt nie zaprosił nas ani razu na konsultacje ws. ustawy o IPN – przekonuje w "Sygnałach dnia" poseł Nowoczesnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niespodziewana wizyta w Polsce ministra edukacji Izraela? Polski rząd dementuje

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2018 17:09
Izraelski minister edukacji Naftali Bennett ma w środę przyjechać do Polski - takie informacje podają miejscowe media kojarzone ze środowiskami ultraprawicowymi. Nieplanowana wcześniej wizyta ma być reakcją na polską nowelizację ustawy o IPN. Informacje te dementuje rzeczniczka rządu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hiszpania: materiał dziennika "ABC" wspiera Polskę. "To jakaś potworność historyczna"

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2018 15:58
Hiszpański dziennik "ABC" w poniedziałkowym artykule przyznaje Polsce rację w walce przeciwko sformułowaniom uderzającym w jej dobre imię, jak "polskie obozy zagłady". Przypomina, że to właśnie Polska była główną ofiarą nazistowskich Niemiec.
rozwiń zwiń