Napięcie na linii Izrael - Iran. Czy to początek nowej wojny na Bliskim Wschodzie?

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2018 18:52
- Taki scenariusz może się spełnić w bardzo nikłym zakresie. Izrael i Iran nie są realnie zainteresowane bezpośrednią wojną - mówiła w audycji "Więcej świata" dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Audio
  • Dr Agnieszka Bryc o relacjach izraelsko-irańskich (Więcej świata/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Alexandra_Strekoza

Premier Izraela Benjamin Netanjahu ostrzega, że jego kraj będzie bronić się przed każdym atakiem. Słowa te padły po największej od lat konfrontacji pomiędzy Izraelem, Iranem i Syrią. W nocy z piątku na sobotę izraelskie wojsko zestrzeliło irańskiego drona wystrzelonego z Syrii. W odpowiedzi syryjska armia zestrzeliła jeden z izraelskich myśliwców.

Dr Agnieszka Bryc tłumaczyła, że konfrontacja irańsko-izraelska, z która mamy dzisiaj do czynienia nie jest niczym nowym. Jak mówiła, sami Izraelczycy nazywają tę walkę "wojną między wojnami".

- Izrael i Iran powielają te same kalki ideologiczne. Z jednej strony Izrael przestrzega przed Iranem jako kolejnym armagedonem, a Irańczycy przestrzegają przed spiskami syjonistycznymi i nawołują do likwidacji państwa żydowskiego. Tu mamy obustronne poczucie zagrożenia. Jednak tak naprawdę to "zimna wojna" - podkreśliła gość Jedynki.

W audycji mówiono również o wydaleniu z Ukrainy Micheila Saakaszwiliego.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Grzegorz Ślubowski 

Goście: dr Agnieszka Bryc (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)

Data emisji: 13.02.2017

Godzina emisji: 18.13

mr/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Jakie będą działania Izraela w kontekście wojny w Syrii?

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2018 07:54
W ostatnich dniach doszło do niespodziewanych konfrontacji na Bliskim Wschodzie. Irański dron znajdował się nad terytorium Izraela, a Syryjczycy zestrzelili izraelski myśliwiec F-16. 
rozwiń zwiń