Kolejne rozszerzenie UE w 2025 roku? Kolej na Bałkany

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2018 19:14
- W szerszym kontekście ta wizyta jest pewnym paradoksem, bo to sam Jean-Claude Juncker mówił w 2014 roku, że za jego kadencji nie będzie rozszerzenia Unii Europejskiej o państwa Bałkanów Zachodnich.Teraz mamy do czynienia ze wskazaniem konkretnej daty - mówił na antenie radiowej Jedynki dr Spasimir Domaradzki (Uczelnia Łazarskiego). 
Audio
  • Państwa Bałkanów Zachodnich mają wejść do UE 2025 roku. To data orientacyjna (Jedynka/Więcej świata)
Jean-Claude Juncker podczas wizyty w Serbii
Jean-Claude Juncker podczas wizyty w SerbiiFoto: PAP/EPA/ANDREJ CUKIC

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker udał się w podróż na Bałkany Zachodnie. Były premier Luksemburga będzie w Macedonii, Albanii, Serbii, Czarnogórze, Bośni i Harcegowinie oraz Kosowie. Odwiedzi również Bułgarię, jednak powodem jest fakt, że ten kraj pełni obecnie prezydencję w UE.

- Wizyta Junckera na Bałkanach Zachodnich jest przede wszystkim taką kontynuacją  pewnego odświeżenia idei rozszerzenia Unii Europejskiej o Bałkany Zachodnie, która doznała pewnego nowego otwarcia wraz z uchwaleniem przez Komisję Europejską nowej strategii dla Bałkanów Zachodnich. Ta wizyta ma na celu przypieczętowanie tego nowego zaangażowania i nowego otwarcia - mówił dr Spasimir Domaradzki.

- W szerszym kontekście ta wizyta jest pewnym paradoksem, bo to sam Jean-Claude Juncker mówił w 2014 roku, że za jego kadencji nie będzie rozszerzenia Unii Europejskiej o państwa Bałkanów Zachodnich. Teraz mamy do czynienia ze wskazaniem konkretnej daty, która ma nie być sztywna, ale ma być wskazująca - zaznaczył. Chodzi o rok 2025, jak dodał prowadzący Paweł Lekki. 

Domaradzki przypomniał, że państwa tego regionu różnią się pod wieloma względami - również w etapie dołączania do UE. - Należy pamiętać, że przyzwyczailiśmy się do traktowania tych państw niejako w koszyku, ale wewnętrzne problemy, z którymi każde z nich się boryka, powodują chociażby fakt, że nawet pośród tych państw, które Jean-Claude Juncker odwiedzi, są takie, które już mają rozpoczęte negocjacje, są takie, które mają status państwa kandydującego bez rozpoczętych negocjacji i są takie, które dopiero ubiegają się o status państwa kandydującego - tłumaczył ekspert.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mówiono również o wojnie w Syrii oraz o trzeciej rocznicy śmierci Borysa Niemcowa.  

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Paweł Lekki

Reportaż o Borysie Niemcowie: Adrian Bąk

Goście: Robert Białoskórski (ekspert ds. bezpieczeństwa), Spasimir Domaradzki (Uczelnia Łazarskiego)

Data emisji: 27.02.2017

Godzina emisji: 18.12

dcz/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak