Metoda TAVI - wszczepianie zastawki serca "przez dziurkę od klucza"

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2018 13:52
Rozpoczyna się konferencja THT Poland. To jedna z najważniejszych konferencji w Europie Środkowo-Wschodniej, dotyczących leczenia chorób strukturalnych serca. O nowej metodzie leczenia - TAVI, w "Czterech porach roku" mówiła Ewelina Myłek, ekspert komunikacji w ochronie zdrowia.
Audio
  • Metoda TAVI - szansa na nowe życie (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Csaba Deli/shutterstock.com

Społeczeństwo w Europie się starzeje, a choroby serca zdarzają się coraz częściej. Ponieważ w tym momencie prawie 1/3 Polaków to seniorzy, medycyna musi za tym podążać.

 - Międzynarodowi eksperci, którzy zjeżdżają dziś do Warszawy dyskutują o przezcewnikowych implantacjach zastawek serca. Jeden ze znanych polskich kardiologów mówi, że jest to wszczepianie zastawki serca przez dziurkę od klucza. Zmniejszenie ryzyka i mało inwazyjne metody są często jedynym ratunkiem dla pacjentów obciążonych, np. niewydolnością serca - mówiła Ewelina Myłek.

Metoda TAVI jest nazywana jedną z najważniejszych osiągnięć współczesnej kardiologii. W największym uproszczeniu, metoda polega na leczeniu za pomocą rurki wpychanej przez żyły do serca. Zamiast kilkunastogodzinnej operacji rozcinania mostka, pacjent przechodzi 2-3-godzinny zabieg i wychodzi ze szpitala po kilku dniach.

- Pacjent dostaje znieczulenie miejscowe, dlatego jest to tak niesamowita innowacja. Zabiegi są refundowane przez NFZ. W Polsce powinno wykonywać się około 2 tys. zabiegów TAVI rocznie, a 1041 zostało zrobionych w 2017 roku. To ogromny sukces - przyznała rozmówczyni Romana Czejarka.

Dlaczego nie wszyscy pacjenci kwalifikują się do takiego zabiegu? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.   

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Ewelina Myłek (ekspert komunikacji w ochronie zdrowia)

Data: 1.03.2018

Godzina emisji: 9.20

abi/kh

Czytaj także

Gdy nasze oczy potrzebują lekarza

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2018 11:00
Czy okulary korekcyjne powinno się nosić przez cały czas? Czy okulary kupowane "na oko" na stacji benzynowej mogą narobić więcej szkody niż pożytku? Między innymi na te pytania odpowiadała dr Anna Maria Ambroziak, okulista z Instytutu Oka w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Smog. Za PRL-u było gorzej?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2018 15:26
Tak mówią ci, którzy bagatelizują coraz częstsze informacje o przekroczeniu norm zanieczyszczenia powietrza. A z powodu smogu rocznie umiera w Polsce ponad 40 tysięcy ludzi. To tyle, ile mieszka np. w Ciechanowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ludzie nauki: immunoterapia nowotworów - badania polskich uczonych

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2018 20:16
Immunoterapia nowotworów polega na zaangażowaniu do walki z rakiem własnych komórek odpornościowych pacjenta. Badania nad takim innowacyjnym sposobem leczenia raka prowadzi gość "Eureki" dr Kinga Majchrzak z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. 
rozwiń zwiń