X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy na Słowacji dojdzie do politycznego trzęsienia ziemi po zabójstwie Jana Kuciaka?

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2018 19:40
- Z śledztwa Kuciaka wynika, że przynajmniej w jakimś stopniu prawdopodobnie słowacka administracja publiczna czy politycy pomagali w rozwijaniu biznesu włoskich mafiosów na Słowacji - mówił na antenie radiowej Jedynki Jakub Groszkowski (Ośrodek Studiów Wschodnich). 
Audio
  • Czy zabójstwo Jana Kuciaka i jego dziewczyny wstrząśnie słowacką polityką? (Więcej świata/Jedynka)
Znicze przy zdjęciu Jana Kuciaka i Martiny Kunrovej
Znicze przy zdjęciu Jana Kuciaka i Martiny KušnírovejFoto: PAP/EPA/FELIPE TRUEBA

W Bratysławie trwa marsz pamięci poświęcony dziennikarzowi Janowi Kuciakowi i jego dziewczynie Martinie Kušnírovej, którzy zostali zamordowani około tygodnia temu w ich domu w miejscowości Velka Maca. Podobne marsze odbywają się w innych miastach na Słowacji i na świecie. W Polsce zapowiadano takie wydarzenie w Krakowie. Jan Kuciak był dziennikarzem portalu aktuality.sk i pisał o powiązaniach premiera Roberta Fico z osobami z włoskiej mafii. W związku z zabójstwem z funkcji ustąpił minister kultury, sekretarz Rady Bezpieczeństwa oraz doradczyni premiera.

- Z tego śledztwa dziennikarskiego, które Jan Kuciak przeprowadzał wynika, że rodziny włoskich mafiosów, które są przez włoską policję podejrzewane o kontakty z mafią trafiły na Słowację już w latach 90. XX wieku. Po wejściu Słowacji do Unii Europejskiej, gdy pojawiły się duże możliwości korzystania z funduszy europejskich, chociażby w ramach wspólnej polityki rolnej, ta siła włoskiego biznesu, czy włoskiej mafii, zwłaszcza na wschodniej Słowacji, rosła - mówił Groszkowski.    

- Z danych Kuciaka wynika, że dwie z tych rodzin dysponują na Słowacji majątkiem wartym około 100 milionów euro, że uprawiają około 12 tysięcy hektarów ziemi i w związku z tym biorą dość pokaźne dotacje na tę działalność rolniczą czy energetyczną - dodał.

- Z śledztwa wynika, że przynajmniej w jakimś stopniu prawdopodobnie słowacka administracja publiczna czy politycy pomagali w rozwijaniu tego biznesu - zaznaczył ekspert.   

Prowadzący Piotr Pogorzelski spytał, czy dojdzie do politycznego trzęsienia ziemi u naszych południowych sąsiadów. - Jeżeli ma dojść do przesilenia, to kluczowe będzie zachowanie koalicjantów SMER-u premiera Fico, czyli Słowackiej Partii Narodowej oraz partii Most-hid, czyli takiej partii węgiersko-słowackiej, która wcześniej dość mocno krytykowała SMER przez lata będąc w opozycji - odpowiedział gość radiowej Jedynki. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mówiono również o niedzielnych wyborach we Włoszech oraz przemówieniu premier Wielkiej Brytanii Theresy May nt. Brexitu.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Piotr Pogorzelski

Goście: Jakub Groszkowski (Ośrodek Studiów Wschodnich), Adam Dąbrowski (korespondent Polskiego Radia w Londynie)

Data emisji: 02.03.2017

Godzina emisji: 18.13

dcz/abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ocieplenie w relacjach UE - Białoruś? "Ten proces toczy się już od pewnego czasu"

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2018 20:00
W tym tygodniu Mińsk odwiedził unijny komisarz ds. polityki sąsiedztwa - Johannes Hahn. Zapewnił, że Bruksela chce umacniać kontakty z Białorusią. Czy znów możemy mówić o ociepleniu stosunków białorusko-unijnych? Na ten temat mówiła w audycji "Więcej świata" Agnieszka Romaszewska-Guzy, dyrektor Biełsat TV.
rozwiń zwiń