X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Z czym musi zmierzyć się nowy rząd Angeli Merkel? Jest zgoda na koalicję

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2018 20:15
- Niemcy już zdecydowanie byli zniecierpliwieni sytuacją. Było im wstyd, że tak długo politycy nie mogli się dogadać - powiedziała Agnieszka Łada z Instytutu Spraw Publicznych o utworzeniu rządowej koalicji w Niemczech.
Audio
  • Agnieszka Łada o rządowej koalicji i sytuacji na niemieckiej scenie politycznej (Jedynka/Więcej świata)
Angela Merkel
Angela MerkelFoto: EPA/FELIPE TRUEBA

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier w poniedziałek formalnie przedstawił Bundestagowi Angelę Merkel jako kandydatkę na urząd kanclerza. Wszystko wskazuje na to, że w wyniku głosowania zaplanowanego na 14 marca Merkel stanie na czele rządu po raz czwarty i zapewne już ostatni.

Od 24 października kanclerz Merkel i jej ministrowie sprawują swe obowiązki komisarycznie. W wyborach do Bundestagu 24 września 2017 roku zarówno CDU/CSU (32,9 proc.), jak i SPD (20,5 proc.) uzyskały wyniki najgorsze w powojennej historii tych partii. Po fiasku rozmów o koalicji z FDP i Zielonymi w listopadzie chadecy rozpoczęli starania o sojusz z SPD. Prawie dwie trzecie biorących udział w referendum członków SPD poparło wejście do koalicji rządowej z chadecją.

Z jakimi problemami będzie musiał zmierzyć się ten rząd?

Agnieszka Łada wskazała, że wbrew temu, co może sie wydawać, problem imigrantów dla przeciętnego Niemca nie jest już kluczowy. Jak wyjaśniła, imigranci nie napływają już do Niemiec falami, zostali rozlokowani. - Kwestia integracji to wyzwanie - przyznała. 

- Przeciętny Niemiec bardziej się martwi starzeniem społeczeństwa i tym, że nie ma dobrej opieki socjalnej dla osób starszych, że są kolejki do lekarzy, że rosną czynsze - wymieniła. Jak podkreśliła, to są kwestie, którymi trzeba zająć się natychmiast.

Co Angela Merkel będzie chciała zaakcentować podczas ostatniej kadencji? Jakim będzie graczem na arenie europejskiej? Dlaczego SPD zdecydowało się wejść do rządu? Jak niemiecką scenę polityczną zmieni obecność w parlamencie Alternatywy dla Niemiec? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

W audycji mówiono też o wynikach wyborów we Włoszech i wojnie handlowej, do której szykuje się Donald Trump.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Dariusz Rosiak

Goście: Agnieszka Łada (Instytut Spraw Publicznych), Agata Kasprolewicz (dziennikarka redakcji zagranicznej Polskiego Radia), Marek Wałkuski (korespondent Polskiego Radia w USA)

Data emisji: 5.03.2018

Godzina emisji: 18.13

fc/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak