Krajobraz po wyborach we Włoszech. "To jest baśń, w którą Włosi bardzo chcą uwierzyć"

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2018 19:35
Niedzielne wybory we Włoszech nie przyniosły rozstrzygnięcia. Żadne z ugrupowań nie zapewniło sobie potrzebnej do samodzielnego rządzenia większości parlamentarnej. Wygrała koalicja centroprawicy, otrzymując ok. 37 procent głosów. Jednak prawdziwym zwycięzcą wyborów jest antysystemowy Ruch Pięciu Gwiazd, który zdobył jedną trzecią głosów. 
Audio
Luigi Di Maio, lider Ruchu Pięciu Gwiazd
Luigi Di Maio, lider Ruchu Pięciu GwiazdFoto: PAP/EPA/CESARE ABBATE

W wyborach we Włoszech górę wzięły głosy protestu i rozgoryczenia, które połączył eurosceptycyzm - tak włoska prasa komentuje dobry wynik Ligi Północnej ze zwycięskiego bloku centroprawicy i pierwsze miejsce Ruchu Pięciu Gwiazd wśród ugrupowań. Komentatorzy szukając przyczyn tak dobrych wyników wyników partii populistycznych zwracają uwagę na problemy gospodarcze, imigrantów i niechęć do Unii Europejskiej.

Zdaniem Agaty Kasprolewicz, specjalnej wysłanniczki Polskiego Radia do Włoch, najistotniejsza jest właśnie sytuacja ekonomiczna Włochów. - Włosi są wściekli. Ubóstwo, które się pogłębia, jest bardzo odczuwalne przez Włochów w taki realny sposób. 40 % mieszkańców Rzymu nie ma pracy, na południu te statystyki są jeszcze gorsze - podkreśliła. - 4,8 mln Włochów żyje w skrajnej biedzie, tzn. nie mają pieniędzy na jedzenie, nie mają pieniędzy na mieszkanie. Nie są w stanie samodzielnie żyć. To jest trochę paradoks tych wyborów, ponieważ włoska gospodarka pomału wychodzi z kryzysu, jednak nie wystarczająco i dynamicznie, żeby Włosi mogli to sobie uświadomić. Stąd ta porażka niedawno rządzącej partii i stąd to oburzenie młodych, które objawia się w poparciu dla Ruchu Pięciu Gwiazd - powiedziała Agata Kasprolewicz.

Geneza Ruchu Pięciu Gwiazd

Ruch Pięciu Gwiazd to ugrupowanie, które mówi o sobie, że nie jest ani prawicą, ani lewicą, ale wsłuchuje się w głos obywateli. - Symbolem tego wszystkiego jest szef Ruchu, Luigi Di Maio, młody człowiek, który pochodzi z Neapolu, więc z tej biednej części Włoch. To jest człowiek, który jeszcze niedawno był kelnerem, a być może, za chwilę, będzie premierem. To jest taka baśń napisana przez Ruch Pięciu Gwiazd, w którą Włosi, a przede wszystkim młodzi Włosi, bardzo chcą uwierzyć - podkreśliła Agata Kasprolewicz, specjalna wysłanniczka Polskiego Radia do Włoch.

W całym magazynie Więcej Świata również o byłym rosyjskim szpiegu Siergieju Skripalu i jego córce Julii, otrutych i walczących o życie w Salisbur, a także rozmowa Krzysztofa Renika z Atifete Jahjaga, byłą prezydent Kosowa.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Grzegorz Ślubowski

Goście: Agata Kasprolewicz (dziennikarka Polskiego Radia, specjalna wysłanniczka do Włoch) i Atifete Jahjaga, była prezydent Kosowa)

Data emisji: 07.03.2018

Godzina emisji: 18.12

rr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także