Rocznica chrztu króla Szwecji

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2018 19:45
1010 lat temu król Szwecji Olaf Skotkonung, jako jeden z ostatnich władców europejskich, przyjął chrzest. Jaka była w tym rola jego matki Sygrydy Storady (Świętosławy)? Czy jest możliwe, że Świętosława ochrzciła swojego syna, jak był dzieckiem?
Audio
  • Jak postępowała chrystianizacja Szwecji? (Eureka/Jedynka)
Flaga Szwecji
Flaga SzwecjiFoto: Pixabay

- Mało o niej wiemy, ale bardzo możliwe. Jeżeli była porządną chrześcijanką, to na pewno pojawiła się ze swoimi księżmi, żeby w tym niepełnym chrześcijańskim kraju, jakim była Szwecja, mieć pomoc duchową – powiedział prof. Władysław Duczko, archeolog, który przez wiele lat prowadził wykopaliska na najważniejszych stanowiskach średniowiecznej Szwecji.

Mówi się, że ta misja chrystianizacyjna poniosła klęskę. Ochrzciła władcę, ochrzciła setkę ludzi i wycofała się ze Szwecji, co świadczyłoby o tym, że reakcja pogańska była jednak spora. Szwedzi nie przyjęli tej religii za swoją. - Najwyraźniej nie i bardzo możliwe, że po 1008 roku Olaf musiał się wynosić ze Szwecji właściwej. Należy pamiętać, że Szwedzi już do jakiegoś stopnia byli chrześcijanami od samego początku XI wieku – dodał profesor.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Władysław Duczko (archeolog, profesor Akademii Humanistycznej w Pułtusku)

Data emisji: 9.03.2018

Godzina emisji: 19.11

abi

 

 

Czytaj także

Sanskryt jako "indyjska łacina"

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2018 20:00
Indie to swoisty tygiel językowy. Używa się tam ponad 450 języków, jest też 1600 dialektów. Najstarszym i jednym z 23 urzędowych języków jest sanskryt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skarby Peru na wyciągnięcie ręki

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2018 19:48
Odtworzone popiersie Indianki sprzed 1100 lat, a oprócz tego ok. 150 oryginalnych zabytków z Ameryki Południowej. Wśród nich złota i srebrna biżuteria, polichromowane naczynia ceramiczne, fragmenty tkanin. To wszystko można zobaczyć na wystawie "Skarby Peru" w Muzeum Etnograficznym w Warszawie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karol Myśliwiec: poszedłem na archeologię, bo podróżowałem

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2018 11:56
Bohaterem audycji był prof. Karol Myśliwiec – wybitny egiptolog, autor spektakularnych odkryć w Sakkara w Egipcie. Poliglota, wielbiciel francuskiej piosenki, także romanista. Honorowy obywatel miasta Jasła, gdzie się urodził, autor piętnastu książek i ponad trzystu artykułów.
rozwiń zwiń