Wiceszef MSZ: nie ma możliwości, by notatka polskiej ambasady była odtajniona

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2018 19:39
- Osoba, która ujawniła tę notatkę, kierowała się nieczystymi intencjami i powinna być ukarana - stwierdził na antenie Jedynki wiceminister spraw zagranicznych Bartosz Cichocki.
Audio
  • Wiceszef MSZ Bartosz Cichocki o utajnionej notatce polskiej ambasady (Więcej świata/Jedynka)
Bartosz Cichocki
Bartosz CichockiFoto: Jedynka

Portal Onet.pl podał, że Amerykanie wprowadzili szczególne sankcje wobec polskich władz - do czasu przyjęcia zmian w ustawie o IPN prezydent, ani wiceprezydent USA nie będą się z nimi spotykać. Według Onetu istnienie ultimatum miała potwierdzać notatka polskiej ambasady w Waszyngtonie z 20 lutego, sporządzona dwa tygodnie po podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o IPN i skierowaniu jej do Trybunału Konstytucyjnego. 

Informacje te zdementowała we wtorek wieczorem rzeczniczka Departamentu Stanu USA Heather Nauert. - Doniesienia zakładające jakiekolwiek zawieszenie współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa lub dialogu na wysokim szczeblu - wszystko to - jest po prostu fałszem - podkreśliła Nauert. 

- Nie ma możliwości, by notatka polskiej ambasady była odtajniona, bo wtedy osoba winna jej ewentualnego ujawnienia okazałaby się bezkarna, a powinna być ukarana. Jeśli ktoś tego czynu dokonał, to nie kierował się interesem publicznym, bo wprowadził dziennikarzy w błąd. Jeszcze raz podkreślam, że nie było żadnego szantażu i ultimatum. To nie jest język, jakim posługujemy się w rozmowach z Amerykanami. Intencja była nieczysta i nakierowana na eskalowanie napięcia - powiedział w audycji "Więcej świata" Bartosz Cichocki.

Wiceszef MSZ dodał, że Polska i USA są bardzo zaawansowane w rozmowach dwustronnych dotyczących bezpieczeństwa. - Nikt też nie ukrywa, że strona amerykańska ma swoje pytania i jest krytycznie nastawiona do tej ustawy. Warto jednak dodać, że na razie amerykańskich żołnierzy w Polsce przybywa, tak samo jak sprzętu na wschodniej flance. Gdyby ktoś zdecydował się na przeniesienie tej krytyki na kwestie bezpieczeństwa, to działałby przeciwko całemu NATO - stwierdził gość Jedynki.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Grzegorz Ślubowski

Gość: Bartosz Cichocki (wiceminister spraw zagranicznych)

Data emisji: 08.03.2018

Godzina emisji: 18.12

koz/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Wiceprzewodniczący PO: relacje między Polską a USA są złe

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2018 09:15
- Nie spodziewałem się, że Stany Zjednoczone powiedzą, że zawieszają relacje z Polską, ale i tak są one złe - mówił w "Sygnałach dnia" Tomasz Siemoniak, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej.
rozwiń zwiń