Kulisy dymisji Rexa Tillersona. "Był duży rozdźwięk między Departamentem Stanu a Białym Domem"

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2018 19:25
- Poważnym zgrzytem były doniesienia prasowe sprzed kilku miesięcy, kiedy to media w Stanach Zjednoczonych informowały, że Rex Tillerson określił prezydenta mianem "idioty" - mówił w audycji "Więcej świata" Marek Wałkuski, komentując zdymisjonowanie sekretarza stanu USA przez Donalda Trumpa.
Audio
  • Kulisy odwołania Rexa Tillersona (Więcej świata/Jedynka)
Rex Tillerson
Rex TillersonFoto: PAP/EPA/Leonardo Munoz

Prezydent Donald Trump poinformował we wtorek na Twitterze o odwołaniu Rexa Tillersona ze stanowiska sekretarza stanu i powołaniu na tę funkcję dotychczasowego szefa Centralnej Agencji Wywiadowczej Mike'a Pompeo. Zmiana ta nie była zapowiadana. Trump powiedział dziennikarzom, że nie zgadzał się z Tillersonem w kluczowych kwestiach, takich jak umowa nuklearna z Iranem, natomiast z nominowanym na jego miejsce Pompeo "nadaje na tych samych falach".

- Jeśli chodzi o kwestie merytoryczne, to rozbieżności była cała masa. Na przykład Korea Północna. Decyzja o tym, żeby spotkać się z Kim Dzong Unem została podjęta wbrew stanowisku departamentu stanu. Sekretarz Tillerson nie został nawet o niej poinformowany - powiedział Marek Wałkuski.

Jak dodał korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie, "była też kwestia Jerozolimy". - Tillerson uważał, że ambasada Stanów Zjednoczonych nie powinna być tam przenoszona. To była decyzja prezydenta Trumpa - mówił gość radiowej Jedynki.

- Wreszcie decyzja prezydenta USA o wycofaniu się z porozumienia klimatycznego. To też było wbrew opinii Tillersona. Wprowadzenie ceł na stal. Tillerson był przeciwnikiem tej decyzji - wyliczał Wałkuski. - Był bardzo duży rozdźwięk między Departamentem Stanu a Białym Domem - podsumował korespondent Polskiego Radia.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący:  Dariusz Rosiak

Goście: Justyna Szczudlik (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli), Marek Wałkuski (korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie)

Data emisji: 13.03.2017

Godzina emisji: 18.13

mg/abi

Czytaj także

Premier Mateusz Morawiecki: Polska wspólnie z USA zmniejsza dyktat Rosji w Europie

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2018 11:05
- Polska i USA współpracują, by zmniejszać monopol Gazpromu i związany z nim dyktat cen Rosji w Europie - mówił Mateusz Morawiecki w specjalnym wywiadzie dla Polskiego Radia. Premier, który przebywa na Światowym Forum Gospodarczym w Davos, komentował m.in. nadchodzącą wizytę sekretarza stanu USA Rexa Tillersona w Polsce. 
rozwiń zwiń