Czy dojdzie do porozumienia między USA a Chinami? Ekspertka na temat amerykańskich ceł

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2018 19:11
W życie weszły amerykańskie cła ochronne na stal i aluminium. W ostatniej chwili prezydent Donald Trump wstrzymał ich zastosowanie wobec Unii Europejskiej. Bariery importowe dotkną m.in. Chiny, Rosję, Turcję i Japonię. Na temat przyszłości relacji handlowych pomiędzy USA, a Państwem Środka mówiła prof. Katarzyna Żukrowska ze Szkoły Głównej Handlowej. 
Audio
Prezydent Donald Trump
Prezydent Donald TrumpFoto: PAP/EPA/JIM LO SCALZO

Chiny zostały uderzone z podwójną siłą, ponieważ prezydent Donald Trump podpisał także memorandum, które wprowadza dodatkowe opłaty za import produktów, które zdaniem Waszyngtonu powstały z wykorzystaniem amerykańskich technologii. Wartość taryf na chiński eksport ma wynieść ok 50 mld dolarów. Pekin ostrzega, że rozważa środki odwetowe.

- Bardzo trudno powiedzieć czy dojdzie do wojny handlowej. Na razie mamy tego zapowiedz, a jakie będą tego tego skutki? Prawdopodobnie jakieś negocjacje, z których wykształci się jakiś wynik - przewidywała prof. Katarzyna Żukrowska. 

Chiny to również olbrzymi rynek zbytu dla producentów amerykańskich, których głównym produktem eksportowym jest własność intelektualna. -Chińczycy nie w pełni rekompensują to co wykorzystują w swojej produkcji. Nie w pełni jest to opłacane, część rzeczy jest po prostu kopiowana. Chiny bez tych technologii nie mogą się obejść w swojej produkcji. Tu nie chodzi o takie proste produkty jak jeansy czy whisky- powiedziała. Eksperta podkreślała też, że pozostaje optymistką. -Chiny nie są graczem na arenie międzynarodowej od wczoraj. Oni od dawna prowadza określoną politykę i można powiedzieć, że jest ona skuteczna, z resztą amerykanie również nie znaleźli się na tej scenie od dzisiaj. Myślę, że to porozumienie dojdzie do skutku - oceniła prof. Katarzyna Żukrowska. 

Więcej na temat relacji handlowych pomiędzy USA a jej partnerami oraz o dzisiejszym zamachu we Francji w całej audycji.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Magdalena Skajewska

Goście: prof. Katarzyna Żukrowska

Data emisji: 23.03.2018

Godzina emisji: 18.12

rr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak