Włochy: 75 proc. mniej imigrantów. Jak udało się to osiągnąć?

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2018 20:07
Jest to zwycięstwo pragmatyzmu nad moralnością - powiedział dr Piotr Podemski o włoskich działaniach, które w znacznym stopniu zatamowały napływ imigrantów do tego kraju.
Audio
  • Kryzys migracyjny we Włoszech zażegnany? (Więcej świata/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/MikeDotta

Ponad 6 100 migrantów, wśród nich 900 nieletnich, przybyło do Włoch od początku tego roku - podało w piątek MSW. To spadek o 75 proc. w porównaniu z trzema pierwszymi miesiącami zeszłego roku, gdy przypłynęło 24 tys. ludzi. Coraz wyraźniej, jak odnotowano w ogłoszonej statystyce, opada fala migracji z wybrzeży Libii, skąd w ostatnich latach przybyło najwięcej ludzi.  Czy nielegalna imigracja do Włoch przestaje być problemem?

- W pewnym zakresie tak, ale jest to zwycięstwo pyrrusowe. Jest to zwycięstwo pragmatyzmu nad moralnością - powiedział Piotr Podemski. Jak wyjaśnił, jest to wynik serii układów, które zawarli Włosi z rządami, a wręcz watażkami z obszarów Libii. Na ich mocy Włosi płacą za to, aby tamte siły lokalne, będące de facto władzą, zatrzymywały imigrantów i nie pozwalały im przedostawać się do Europy.

Gość Jedynki wskazał, że kwestia migracji, jest odczuwana we Włoszech jako realny problem i zagrożenie dla kraju w długiej perspektywie. Dodał, że koczujący na placach i trawnikach przybysze sprawiają, że mieszkańcy nie czują się bezpiecznie. 

Jak kwestia migracji jest wykorzystywana przez polityków. Jak może wyglądać i jaki po.lityczny kierunek obejmie nowy włoski rząd (od trzech tygodni trwają nieformalne rozmowy na temat powołania)? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

W audycji mówiono też o świętach Wielkiejnocy obchodzonych na Bliskim Wschodzie i o aktualnej sytuacji w Izraelu i Palestynie. Przypomniano też postać Adolfa Henryka Silberscheina i działalność Grupy Berneńskiej. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Piotr Pogorzelski

Goście: dr Piotr Podemski (italianistwa, UW), Wojciech Cegielski (korespondent Polskiego Radia),  Jakub Kumoch (ambasador RP w Szwajcarii)

Data emisji: 30.03.2018

Godzina emisji: 18.11

fc/abi

Czytaj także

Jest wyrok dla sprawców napaści na Polaków w Rimini. Nastolatkowie trafią do więzienia

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2018 19:13
Sąd w Bolonii zasądził po 9 lat i 8 miesięcy więzienia dla każdego z trzech oskarżonych o napad na parę polskich turystów, do którego doszło w sierpniu 2017 w Rimini. Przed sądem stanęło dwóch marokańskich braci w wieku 15 i 17 lat i 16-letni Nigeryjczyk. 
rozwiń zwiń