Wybory na Węgrzech. Fidesz straci większość konstytucyjną?

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2018 19:31
- Stawką tych wyborów jest w zasadzie to, czy Fideszowi uda się po raz kolejny, już trzeci z rzędu, uzyskać większość konstytucyjną, czy też nie. Te wybory o tyle są nieprzewidywalne, że do końca nie wiemy, jaki rezultat uda się uzyskać siłom opozycyjnym - mówił na antenie radiowej Jedynki dr Dominik Hejj (kropka.hu).  
Audio
  • Fidesz rządzi na Węgrzech nieprzerwanie od 2010 roku (Więcej świata/Jedynka)
Premier Węgier Viktor Orban
Premier Węgier Viktor OrbanFoto: Belish/Shutterstock.com

Kampania wyborcza przed wyborami parlamentarnymi na Węgrzech jest na ostatniej prostej. Według sondaży, premier Viktor Orban i jego Fidesz będą rządzić kolejną, trzecią już kadencję.

- Za 96 godzin wszystko będzie teoretycznie wiadomo, dlatego że wtedy zostaną zamknięte lokale wyborcze.  W zasadzie wszyscy kandydaci będą zamykać tę kampanię poza Budapesztem, poza jednym kandydatem lewicowo-liberalnej koalicji - tłumaczył Dominik Hejj.

- Natomiast Viktor Orban zakończy kampanię w swoim rodzinnym mieście w Székesfehérvárze w piątek. Spodziewany jest ostateczny cios, który ma być zadany opozycji - dodał.  

Założyciel portalu kropka.hu mówił też o kluczowym czynniku, który ma zdeterminować wynik - frekwencji. - Z kim nie rozmawiam, każdy mówi, że o wszystkim zadecyduje frekwencja. Jeśli będzie w okolicach 70-75 proc., to wówczas cała opozycja będzie miała możliwość oddziaływania na Fidesz, natomiast im będzie ona niższa, tym Fidesz ma większe szanse na zwycięstwo - stwierdził Hejj.  

- Liderzy różnych ugrupowań opozycyjnych nie są jednocześnie kandydatami na premierów. Jutro będziemy mieli debatę przedwyborczą w studiu jednej z telewizji, w której tradycyjnie nie pojawi się Viktor Orban. Będziemy mieli Ferenca Gyurcsány’a, który kojarzony jest z Węgierska Partią Socjalistyczną i partią Dialog, będziemy mieli Bernadette Szil, która reprezentuje partię "Polityka może być inna" oraz Gabora Vonę, lidera Jobbiku. To są trzy główne opozycyjne stronnictwa polityczne - mówił gość Jedynki.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mówiono również o kłopotach premiera Izraela oraz o amerykańskiej polityce zagranicznej.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Grzegorz Ślubowski

Goście: dr Dominik Hejj (kropka.hu), prof. Bohdan Szklarski (Ośrodek Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 4.04.2018

Godzina emisji: 18.14

dcz/ag

Czytaj także

Węgrzy obchodzą 180. rocznicę Wiosny Ludów

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2018 15:40
Dziś, 15 marca, Węgrzy obchodzą Święto Narodowe Węgier - rocznicę Wiosny Ludów 1848 roku. O obchodach 180. rocznicy tego wydarzenia na przestrzeni lat mówił w Polskim Radiu 24 politolog dr Dominik Hejj (kropka.hu). Obchody święta relacjonuje też w Polskim Radiu 24 nasza specjalna wysłanniczka Małgorzata Głogowska. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dymisja premiera Słowacji. "Nowy rząd będzie bazował na starej umowie koalicyjnej"

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2018 19:11
- To ciekawa sytuacja, nowy rząd będzie bazował na starej umowie koalicyjnej. Na czele rządu ma stanąć obecny wicepremier ds. inwestycji Peter Pellegrini, zastępca Fico w partii SMER - mówił na antenie radiowej Jedynki Adrian Bąk, specjalny wysłannik Polskiego Radia na Słowację. 
rozwiń zwiń