Jest szansa na odrodzenie współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego?

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2018 20:01
Mówi się o współpracy, ale to wszystko jest w sferze deklaratywnej, nie ma nowego impulsu - powiedział w audycji "Więcej świata" Kamil Zajączkowski o relacjach polsko-francuskich. 
Audio
  • Jakie korzyści może dziś przynieść Polsce Trójkąt Weimarski? (Więcej świata/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/michal812

Jest szansa na wznowienie spotkań w ramach Trójkąta Weimarskiego, zrzeszającego Polskę, Niemcy i Francję - mówił 5 kwietnia w Paryżu minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz po spotkaniu z szefem francuskiego MSZ Jean-Yvesem Le Drianem. Szef polskiej dyplomacji zapewnił, że zarówno Polska, jak i Niemcy są zainteresowane szczytem Trójkąta na szczeblu ministrów spraw zagranicznych. Jak powiedział Jacek Czaputowicz, termin zwołania takiego spotkania będzie ustalony przez Francję po konsultacji z szefami dyplomacji Polski i Niemiec. 

- Nie ma wspólnej płaszczyzny i politycznej, i gospodarczej, i społecznej - powiedział Kamil Zajączkowski o stosunkach Polski z Francją. Jak dodał, potencjał obu tych państw jest olbrzymi, ale od dłuższego czasu niewykorzystywany. Wskazał, że porównując nasze relacje gospodarcze z Francją i z Niemcami, jest kolosalna przepaść. - Mówi się o współpracy, ale to wszystko jest w sferze deklaratywnej, nie ma nowego impulsu - stwierdził ekspert.

Gość Jedynki przypomniał, że z Francją nie układa nam się już od momentu wejścia do Unii Europejskiej, a poróżniła nas między innymi wizja roli, jaką mają w Europie odgrywać Stany Zjednoczone. Czy dziś możliwe jest odbudowanie ścisłej współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego? Jaka była geneza powstania tego forum? Jakie korzyści mógłby nam przynieść dzisiaj? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

W audycji poruszono również temat kampanii wyborczej na Węgrzech, a także mówiono o dzielącej UE niepodległości Kosowa.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Paweł Lekki

Goście: Kamil Zajączkowski (europeista UW), Piotr Pogorzelski (dziennikarz Polskiego Radia), Spasimir Domaradzki (Uczelnia Łazarskiego)

Data emisji: 6.04.2018

Godzina emisji: 18.11

fc/ag

Czytaj także

Jacek Czaputowicz: chcemy odgrywać ważną rolę w ONZ, być decydentem

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2018 16:12
W niedzielę ma dojść do krótkiego spotkania polskiego ministra spraw zagranicznych z wiceszefem Komisji Europejskiej. Zapowiedział to minister Jacek Czaputowicz w rozmowie z korespondentami Polskiego Radia w Nowym Jorku. Jak powiedział, to część "nowego otwarcia" w relacjach Warszawy z Brukselą. Szef polskiej dyplomacji mówił też o celach Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ oraz o wizycie amerykańskiego sekretarza stanu w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Angela Merkel chce szerszej współpracy niż oś Berlin-Paryż"

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 16:19
- Odpowiedź Angeli Merkel na propozycję prezydenta Francji Emmanuela Macrona jest nie Berlin-Paryż, tylko oś sięgająca aż do Warszawy. Przy czym nie chodzi tylko o Polskę, a o całą wschodnią ścianę Unii Europejskiej - mówił prof. Piotr Madajczyk z Polskiej Akademii Nauk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Czaputowicz w Paryżu: porozumienie byłoby dobre dla UE

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2018 14:39
Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz powiedział, że Polska i Francja chcą rozwijać Unię Europejską. Szef polskiej dyplomacji spotkał się w Paryżu ze swoim francuskim odpowiednikiem, Jean-Yvesem Le Drianem. Czaputowicz dodał, że spotkanie przebiegało w dobrej atmosferze. Podkreślił, że Polska i Francja chcą umocnić pozycję UE w świecie.
rozwiń zwiń