Atak chemiczny w Syrii. Czy konflikt zbrojny pomiędzy USA a Rosją jest możliwy?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2018 19:33
- Napięta sytuacja pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Rosją ws. Syrii może łątwo wymknąć się spod kontroli. Wymiana ognia nie jest wykluczona
Audio
  • Andrzej Talaga o ataku chemicznym w Syrii (Więcej świata/Jedynka)
Prezydent USA Donald Trump
Prezydent USA Donald TrumpFoto: PAP/EPA/JIM LO SCALZO

Prezydent Donald Trump napisał w czwartek na Twitterze, że ewentualne uderzenie militarne przeciwko Syrii może nastąpić "bardzo szybko albo wcale nie tak szybko". "Nigdy nie mówiłem, kiedy dojdzie do ataku na Syrię" - dodał Trump. 

Jeszcze w środę prezydent ostrzegał na Twitterze, że Rosja powinna się przygotować na wystrzelenie przez USA pocisków rakietowych w kierunku Syrii w reakcji na na sobotni atak chemiczny w Dumie koło Damaszku. USA obwiniają o ten atak reżim syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada. Damaszek i Moskwa zaprzeczają. 

- Atak Amerykanów, nawet ograniczony, musiałby się liczyć z tym, że Rosjanie odpowiedzą. Oznaczałoby to wymianę ognia pomiędzy USA i Rosją, dwoma mocarstwami nuklearnymi. Byłby to niepożądany rozwój wypadków dla obu stron i stąd to obecne wahanie. Stany Zjednoczone nie wiedzą jak się zachowa się Rosja, a muszą się liczyć z tym, że odpowie właśnie ogniem. Wtedy byłby to ewenement w skali światowej.

Gość Jedynki dodał, że "sytuacja może wymknąć się spod kontroli, bo obaj prezydenci są zakładnikami swojej opinii publicznej". - Wyobraźmy sobie co, by było, gdyby Trump uderzył z pełną mocą, a Rosjanie, by nie odpowiedzieli. Przede wszystkim prestiż reżimu by osłab, a Ci, którzy korzystają z protekcji rosyjskiej, mogliby uznać, że jest bezwartościowa. Moim zdaniem jest to dużo większa i dużo bardziej ryzykowna gra niż cała wojna domowa w Syrii - dodał Talaga.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Magdalena Skajewska

Gość: Andrzej Talaga (Warsaw Enterprise Institute)

Data emisji: 12.04.2018

Godzina emisji: 18.29

koz/ag

Czytaj także

Atak chemiczny w Syrii. Moskwa wyłączyła "gorącą linię" łączącą ją z Waszyngtonem

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2017 13:37
Jak przypominają rosyjskie agencje, chodzi o bezpośrednią łączność między resortami obrony obu krajów, służącą do koordynacji operacji wojskowych w Syrii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy dojdzie do porozumienia między USA a Chinami? Ekspertka na temat amerykańskich ceł

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2018 19:11
W życie weszły amerykańskie cła ochronne na stal i aluminium. W ostatniej chwili prezydent Donald Trump wstrzymał ich zastosowanie wobec Unii Europejskiej. Bariery importowe dotkną m.in. Chiny, Rosję, Turcję i Japonię. Na temat przyszłości relacji handlowych pomiędzy USA, a Państwem Środka mówiła prof. Katarzyna Żukrowska ze Szkoły Głównej Handlowej. 
rozwiń zwiń