Niemcy oficjalnie rozpoczęły budowę Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2018 20:00
We wtorek rano oficjalnie ruszyła budowa gazociągu Nord Stream 2, który po dnie Bałtyku ma biec z Rosji do Niemiec. Na ten temat w audycji "Więcej Świata" rozmawiali dziennikarz Polskiego Radia Paweł Lekki oraz Piotr Jendroszczyk z Rzeczpospolitej.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Leonid Eremeychuk / Shutterstock.com

Według byłego korespondenta z Berlina, nie ma już cienia szansy na powstrzymanie budowy kontrowersyjnego gazociągu. - To jest, moim zdaniem, rzecz przesądzona. Ekspertyzy Rady Unii Europejskiej, Komisji Europejskiej z ubiegłego miesiąca wyraźnie wskazują, że prawnie wszystko jest w porządku - mówił Jendroszczyk. 

W audycji poruszono temat szkodliwości gazociągu Nord Stream 2 dla interesów Ukrainy. W Stanach Zjednoczonych ma być już przygotowana ustawa, nakładająca sankcje na firmy zaangażowane w jego budowę. Nie będzie ona jednak miała zastosowania w przypadku, jeśli Nord Stream 2 nie zaszkodzi Ukrainie, co w wątpliwość poddali obaj dziennikarze.

- Jest jakaś nikła, wątła szansa na to, że Stany Zjednoczone nałożą sankcje na firmy, które będą współpracować przy budowie tego gazociągu. (...) Ukraina bez tego miliarda rocznie wpływów tranzytowych byłaby na dnie gospodarczym - zaznaczył Jendroszczyk.

Były korespondent z Berlina ocenił, że wobec przeciwników budowy gazociągu, Niemcy mają jeden argument - historyczny. - Niemcy mówią w ten sposób: była zimna wojna, było dużo gorzej niż jest teraz, a mimo to zawsze gaz (z Rosji - przyp. red.) napływał - komentował Piotr Jendraszczyk.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy Pawła Lekkiego z Piotrem Jendraszczykiem.

W audycji również o Fundacji Georga Sorosa "Open Society", która zamyka biuro na Węgrzech oraz o rewizji w siedzibie agencji RIA-Nowosti w Kijowie i zatrzymaniu jej szefa Kiriła Wyszynskiego. SBU powiadomiła też, że wszczęła śledztwo przeciwko strukturom medialnym działającym na Ukrainie i kontrolowanym przez Rosję. Materiał Pawła Buszki

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Paweł Lekki

Gość: Piotr Jendroszczyk (były korespondent z Niemiec, "Rzeczpospolita"), Dominik Hejj (portal kropka.hu)

Data emisji: 16.05.2018

Godzina emisji: 18.15

kpln

Czytaj także

Próba otrucia Skripala. "Rosjanie prowadzą arogancką politykę, potrafią grać na przeczekanie"

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2018 19:45
- Sankcje nie będą na tyle skuteczne, aby zniechęcić Rosję do poczynań podobnych do tych, o których dziś mówimy, czyli próby zabójstwa Siergieja Skripala i jego córki - mówiła w audycji "Więcej świata" Malina Kaszuba, komentując napięcie dyplomatyczne pomiędzy Wielką Brytanią i Rosją.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dominik Hejj: Viktor Orban nie zmienia swoich poglądów

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2018 19:12
- Na Węgrzech przebija się to, że Viktor Orban chce współpracować z Unią Europejską, ale jednocześnie żyje w trójkącie Berlin-Moskwa-Ankara - mówił w audycji "Więcej świata" Dominik Hejj (kropka.hu).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie są naprawdę stosunki polsko-niemieckie?

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2018 19:02
W czwartek Rosję odwiedził minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas. Padły zapewnienia o współpracy Moskwy i Berlina. Jednocześnie można było usłyszeć dość ostre słowa.
rozwiń zwiń