X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Budżetowa propozycja KE. Dużo mniej środków dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2018 20:31
- Nie jest to jakiś cios wymierzony w konkretne państwo - powiedział w audycji "Więcej świata" Robert Grzeszczak z Uniwersytetu Warszawskiego o nowej propozycji unijnego budzetu, który w znaczący sposób obcina środki przeznaczone dla Polski. 
Audio
  • Robert Grzeszczak o propozycji nowego unijnego podziału środków (Jedynka/Więcej świata)
Siedziba Komisji Europejskiej
Siedziba Komisji EuropejskiejFoto: mat. prasowy KE

Polska ma otrzymać 64 mld euro w ramach polityki spójności w nowym wieloletnim budżecie UE - wynika z przedstawionej przez Komisję Europejską propozycji. Cięcie wynoszące ponad 23 proc. oznacza, że do Polski ma trafić 19,5 mld euro mniej niż obecnie. Całkowity budżet na politykę spójności dla całej UE na lata 2021-2027 ma wynieść w zobowiązaniach i cenach bieżących (uwzględniających inflację) 373 mld euro. Polsce, która jest największym nowym krajem unijnym, ma przypaść największa część tych środków. Drugie pod tym względem Włochy mają otrzymać 38,5 mld euro, a trzecia Hiszpania - 34 mld euro. 

- Trzeba to wyraźnie podkreślić, że spadają stawki dla wszystkich i dość równomiernie - powiedział Robert Grzeszczak. Dodał, że nie jest to cios wymierzony w konkretne państwo. Gość podkreślił też, że na razie mamy do czynienia z propozycją KE. - To jest dopiero początek gry - stwierdził. 

Grzeszczak wyjaśnił, że zawsze w 7-letnich ramach budżetowych zmieniały się "punkty ciężkości", a to, co funkcjonowało, niekoniecznie będzie dobre na kolejne 7 lat. - Zgodziła się UE, że nie ma obowiązkowych kwot migrantów, ale problem nie znika - zauważył i dodał, że m.in. dlatego zmieniły się zasady i przeznaczono na ten cel pieniądze. - Polska nie została ukarana czy odesłana w kąt - stwierdził, wskazując, że nasz kraj nadal ma otrzymywać zdecydowanie najwięcej pieniędzy. 

Na nowy budżet muszą zgodzić się wszystkie państwa członkowskie. Negocjacje w tej sprawie, jak ocenił gość Jedynki, potrwają ok. 2 lat. A co, jeśli nie dojdzie do porozumienia? Czy możliwe jest weto? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. Robert Grzeszczak odniósł się w niej także do innej kwestii dzielącej UE - delegowania pracowników.  

W audycji poruszono również temat kryzysu ekonomicznego w Turcji i wyemitowano rozmowę Dariusza Rosiaka z Billem Browderem o tym, jak Rosjanie inwestują brudne pieniądze w Londynie. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Agata Kasprolewicz

Goście: Robert Grzeszczak (prawnik, UW)

Data emisji: 29.05.2017

Godzina emisji: 18.11

fc/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

KE publikuje podział funduszy. Do Polski ma trafić 64,4 mld euro

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2018 16:51
64 miliardy 400 milionów euro z polityki spójności dla Polski w nowym, unijnym budżecie. Taka jest propozycja Komisji Europejskiej, która oficjalnie dziś opublikowała podział pieniędzy na poszczególne kraje. Dla Polski oznacza to o prawie 20 miliardów euro mniej w porównaniu z obecnym budżetem. 
rozwiń zwiń