Jarosław Guzy: Rosję i Chiny łączy sojusz na poziomie taktycznym

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2018 14:01
- W kontekście Rosji i Chin mamy do czynienia z sojuszem na poziomie taktycznym - stwierdził na antenie Jedynki ekspert ds. międzynarodwoych Jarosław Guzy.
Audio
  • Jarosław Guzy o spotkaniu Władimira Putina i Xi Jinpinga (Więcej świata/Jedynka)
Xi Jinping i Władimir Putin
Xi Jinping i Władimir PutinFoto: PAP/EPA/MICHAEL KLIMENTYEV/SPUTNIK/KREMLIN POOL

- Współpraca między Chinami a Rosją osiągnęła niespotykany poziom – powiedział w piątek w Pekinie prezydent Rosji Władimir Putin podczas spotkania z prezydentem Chin Xi Jinpingiem poprzedzającego szczyt Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SzOW) w Qingdao. O spotkaniu na antenie Jedynki mówił Jarosław Guzy.

- Zarówno Chiny, jak i Rosja to kraje postmilitarne, które rządzone są autorytarnie. Z tego powodu nie mogą zaufać żadnemu partnerowi. Jeżeli już mówimy o sojuszu, to tylko na poziomie taktycznym. To, co łączyć może te oba kraje, to próba zdetronizowania USA z pozyzji globalnego supermocarstwa dysponującego większymi wpływami - stwierdził Jarosław Guzy.

Gość Trójki dodał, że "każdy z tych krajów ma swoje problemy". - Rosja próbuje naśladować Chiny w kontekście sukcesu gospodarczego, co im zupełnie nie wychodzi. Xi Jinping natomiast naruszył pewne zasady rozwoju chińskiego systemu politycznego i co raz bardziej ten reżim staje się autorytarny. Nie jest więc jasne, czy to nie stworzy kolejnych napięć, które przełożą się na gospodarkę - powiedział Guzy.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Paweł Lekki

Gość: Jarosław Guzy (ekspert ds. międzynarodowych)

Data emisji: 08.06.2018

Godzina emisji: 18.14

koz/mg

Czytaj także

Władimir Putin w Chinach: nasza współpraca jeszcze nigdy nie była tak dobra

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2018 14:23
- Współpraca między Chinami a Rosją osiągnęła niespotykany poziom – powiedział w piątek w Pekinie prezydent Rosji Władimir Putin podczas spotkania z prezydentem Chin Xi Jinpingiem, poprzedzającego szczyt Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SzOW) w Qingdao.
rozwiń zwiń