Rosja 2018. Gra będzie toczyć się nie tylko na murawie

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2018 19:50
Putin potrzebuje sukcesu prestiżowego - oceniła w audycji "Więcej świata" dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, kometując polityczne cele, które stoją za mundialem w Rosji. 
Audio
  • Polityczna rozgrywka na mundialu w Rosji (Jedynka/Więcej świata)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: EPA/FRANCIS R. MALASIG

14 czerwca w Rosji rozpoczynają się Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. Dzień przed otwarciem mundialu prezydent Władimir Putin ocenił, że Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) "jest wierna zasadzie, że sport jest poza polityką" i podziękował szefowi FIFA Gianniemu Infantino za pozytywne nastawienie do Rosji.

Czas pomiędzy decyzją FIFA o przyznaniu Rosji mundialu do jego faktycznego rozpoczęcia, to okres diametralnego zwrotu w stosunkach Rosji z Zachodem. W 2014 roku Rosja anektowała Krym, a Zachód zaczął nakładać na Moskwę sankcje. W 2015 roku FIFA odpowiedziała odmownie na apel Ukrainy o odebranie Rosji mistrzostw. Głosy oceniające, że Rosja nie może być organizatorem mundialu, rozległy się szczególnie głośno po zestrzeleniu latem 2014 roku przez prorosyjskich separatystów w Donbasie malezyjskiego samolotu pasażerskiego, w wyniku czego zginęło 283 pasażerów i 15 członków załogi. W kwietniu br. z apelem do rządów UE o bojkot mistrzostw w Rosji zwróciła się grupa 60 deputowanych Parlamentu Europejskiego z różnych krajów, w tym z Polski. 

Jak wyjaśniła Agnieszka Bryc, mundial ma zaspokoić potrzebę Władimira Putina legitymizacji w trudnych dla niego czasach. Ma to też być odbicie się od dna politycznego. - To, w czym tkwi Rosja, to jest kryzys polityczny międzynarodowy - podkreśliła Bryc. Dodała, że Putin potrzebuje czegoś, co "z powrotem wprowadziłoby go na salony i przełamało taki impas opinii międzynarodowej bardzo krytycznej w stosunku do Rosji".

Czy Europa zmierza do odejścia od sankcji wobec Moskwy Czy mundial faktycznie ociepli wizerunek Rosji? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

W audycji poruszono też temat negocjacji ws. Brexitu, a Adrian Bąk szukał odpowiedzi, kto wrócił z tarczą ze szczytu Trump-Kim w Singapurze.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Dariusz Rosiak

Goście: dr Agnieszka Bryc (UMK), dr Przemysław Biskup (PISM)

Data emisji: 13.06.2018

Godzina emisji: 18.15

fc/ag

Czytaj także

Putin przestrzega świat przed nakładaniem kolejnych sankcji

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2018 15:36
Prezydent Władimir Putin powiedział w czwartek, że Rosja nadal będzie okazywać pomoc nieuznanym tzw. republikom ludowym w Donbasie. Dodał też, że jeśli dojdzie do "prowokacji" armii ukraińskiej podczas mundialu, będzie miało to "bardzo poważne skutki dla państwowości ukraińskiej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spektakl medialny Władimira Putina

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2018 20:47
Rosyjski prezydent w czwartek po raz 16. w trakcie swych rządów odpowiadał w programie na żywo na pytania, prośby i skargi obywateli. Była to zarazem pierwsza telekonferencja podczas jego kolejnej kadencji. Konferencję Władimira Putina skomentowała Agnieszka Legucka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń