Czy szczyt w Budapeszcie potwierdza zbliżenie Grupy Wyszehradzkiej i Austrii?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2018 19:30
- Obecność kanclerza Sebastiana Kurza na szczycie w Budapeszcie była dobrą okazją, by przedstawić nowe agendy Austrii wobec Unii Europejskiej - powiedział na antenie Jedynki Dominik Hejj z portalu kropka.hu.
Audio
  • Dominik Hejj o szczycie w Budapeszcie (Więcej świata/Jedynka)
Spotkanie szefów państw V4 i kanclerza Austrii w Budapeszcie
Spotkanie szefów państw V4 i kanclerza Austrii w BudapeszcieFoto: PAP/EPA/Szilard Koszticsak

Premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej nie wezmą udziału w niedzielnym spotkaniu ws. imigrantów, organizowanym w Brukseli przez Komisję Europejską. Premierzy Polski, Węgier, Czech i Słowacji poinformowali o tej decyzji na konferencji prasowej po szczycie V4 w Budapeszcie. W szczycie uczestniczył także kanclerz Austrii, Sebastian Kurz. 

- Przedstawiciele państw, ustami Viktora Orbana, zwrócili uwagę na to, że zapowiadany szczyt w Brukseli jest dziwny i niczemu nie służy. Stanowisko V4 zostanie z kolei przekazane na przyszłotygodniowym szczycie w Soczi. To co umknęło to fakt, że jutro do Budapesztu przyleci przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, a to właśnie Rada Europejska jest tym podmiotem, który jest w stanie wpływać na politykę migracyjną. To jest właśnie to gremium, w którym będzie przedstawione wspólne stanowisko V4 co do dalszych planów w związku z rozwiązaniem kryzysu migracyjnego - powiedział Dominik Hejj.

Gość Jedynki zapytany o obecność kanclerza Austrii na szczycie stwierdził, że "to już kolejne spotkanie, w którym kanclerz Austrii wziął udział". - To, co mówił, to pewien program agendy nowej Austrii dla Unii Europejskiej. Z jednej strony nie postawił kontry między Brukselą a Grupą Wyszehradzką, mówiąc o tym, że będzie np. budował mosty. Podkreślił natomiast, że najważniejszym celem jest obrona zewnętrznych granic Unii - dodał Hejj.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Grzegorz Ślubowski

Goście: Dominik Hejj (kropka.hu)

Data emisji: 21.04.2018

Godzina emisji: 18.14

koz/abi