X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Gdyby Meksyk nie stosował pewnych zapór, Stany Zjednoczone byłyby zalane przez tę ludność"

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2018 19:08
- Ta liczba, która przechodzi przez Meksyk, jest wielokrotnie większa. Według danych meksykańskich, w ciągu ostatnich trzech lat, zwiększyła się dziesięciokrotnie. Innymi słowy - gdyby Meksyk nie stosował pewnych zapór, Stany Zjednoczone byłyby zalane przez tę ludność - mówił na antenie radiowej Jedynki Lech Miodek, były ambasador RP w krajach Ameryki Południowej. 
Audio
  • Dlaczego ludność masowo ucieka z Ameryki Środkowej do Stanów Zjednoczonych? (Więcej świata/Jedynka)
Ostatnie tygodnie na amerykańsko-meksykańskiej granicy były gorące
Ostatnie tygodnie na amerykańsko-meksykańskiej granicy były gorąceFoto: PAP/EPA/LARRY W. SMITH

Donald Trump zakończył kontrowersyjną praktykę rozdzielania dzieci nielegalnych imigrantów od ich rodziców. Prezydent Stanów Zjednoczonych zapowiedział podpisanie rozporządzenia, które pozwoli służbom granicznym przetrzymywanie całych rodzin do czasu rozstrzygnięcia ich spraw przez sądy imigracyjne. 

Dwa miesiące temu rząd Trumpa wprowadził zasadę "zero tolerancji" wobec nielegalnych imigrantów. Jej skutkiem było zaprzestanie przez służby graniczne stosowania praktyki wypuszczania na wolność rodzin z dziećmi do czasu procesu sądowego. Rodzice trafiali do aresztu a dzieci kierowano do specjalnych ośrodków. Od kwietnia dwa tysiące trzysta dzieci zostało odseparowanych od rodziców, a prezydent USA znalazł się w ogniu krytyki.

- Są to przede wszystkim rodzice i dzieci pochodzący z Salwadoru, Hondurasu, Gwatemali, a zatem z tych krajów, które są najuboższe w tym regionie świata, w Ameryce Środkowej. Ta liczba, która przechodzi przez Meksyk akurat, jest wielokrotnie większa. Według danych meksykańskich, w ciągu ostatnich trzech lat zwiększyła się dziesięciokrotnie. Innymi słowy - gdyby Meksyk nie stosował pewnych zapór, Stany Zjednoczone byłyby zalane przez tę ludność - stwierdził Lech Miodek.

- Ten "zły" Meksyk cały czas, okazuje się, więcej tych osób zatrzymuje aniżeli Stany Zjednoczone wydalają - dodał.

Prowadząca spytała, przed czym uciekają ci ludzie.

- Jeśli chodzi o Salwador, największa przemoc w tej części świata, jedna z największych w ogóle na świecie. Niewątpliwie te mafie miejscowe robią swoje. Uciekają też przed biedą, starają się polepszyć swój status życiowy. Podobnie w przypadku Hondurasu i Gwatemali - podkreślił gość radiowej Jedynki.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mówiono również o wyborach w Turcji oraz cłach odwetowych, które Unia Europejska nałożyła na Stany Zjednoczone. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Agata Kasprolewicz

Goście: Lech Miodek (b. ambasador RP w krajach Ameryki Południowej), Karol Wasilewski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 22.04.2018

Godzina emisji: 18.14

dcz/abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

USA: Donald Trump kończy separacje dzieci nielegalnych imigrantów

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2018 21:37
Donald Trump kończy kontrowersyjną praktykę rozdzielania dzieci nielegalnych imigrantów od ich rodziców. Prezydent Stanów Zjednoczonych zapowiedział podpisanie rozporządzenia, które pozwoli służbom granicznym przetrzymywanie całych rodzin do czasu rozstrzygnięcia ich spraw przez sądy imigracyjne. 
rozwiń zwiń