X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wiceszef MSZ: polityka wobec Rosji jest bardzo intensywna

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2018 19:20
- Aktywność Polski wobec Rosji ma miejsce dzisiaj na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ, UE, OBWE – mówił gość Jedynki, wiceminister spraw zagranicznych Bartosz Cichocki. Dodał, że okupacja terytoriów Ukrainy i Gruzji przez Rosję, trwający konflikt zbrojny w Donbasie, aktywne hybrydowe działania Rosji wobec państw zachodnich to najważniejsze punkty odniesienia dla Polski.
Audio
  • Mundial w Rosji, wybory w Turcji (Więcej świata/Jedynka)
Kreml, Moskwa
Kreml, MoskwaFoto: Pixabay (domena publiczna)

Bartosz Cichocki, wiceminister spraw zagranicznych, powiedział, że Polska zaangażowana jest obecnie w działania w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, na forum NATO przygotowuje się do lipcowego szczytu. W UE trwa dialog w sprawie artykułu 7., wiele się dzieje w zakresie migracji, bezpieczeństwa, sytuacji na Ukrainie.

Wiceminister przypomniał, że nie wszyscy mogą cieszyć się mundialem, bo w więzieniach Rosji są m.in. obywatele Ukrainy, jak na przykład reżyser Oleg Sencow. Głoduje on od kilkudziesięciu dni.

– W związku z polityką Rosji wysocy przedstawiciele państw UE nie jeżdżą do Rosji kibicować drużynom – rosyjskie władze są na trybunach osamotnione – powiedział gość Jedynki. 

– Polska polityka wobec Rosji jest bardzo intensywna. Walczymy o wyjaśnienie okoliczności katastrofy smoleńskiej i zwrot m.in. wraku Tupolewa – mówił. Są też działania dotyczące handlu, infrastruktury, kwestii cyfrowych.

Komisja prawna i praw człowieka wezwała Rosję do zwrotu wraku Tu-154. – To potwierdzenie faktu, że Rosja jest w tym sporze osamotniona – powiedział wiceminister. Kilkadziesiąt państw nie podziela argumentów Rosji na rzecz przetrzymywania ósmy rok własności Polski – dodał. Zaznaczył, że Polska będzie dalej budować argumenty na rzecz zwrotu wraku.

Szczyt Putin-Trump

Pytany, czy nie niepokoją go doniesienia o możliwym spotkaniu prezydentów Rosji i USA, wiceminister odparł że Polska popiera dwutorową formułę polityki zachodniej wobec Rosji w formie odstraszania i dialogu, także na forum NATO i UE, bo nie można ograniczać się do samych sankcji. Gość Jedynki zaznaczył, że nie obawia się spotkania Trump-Putin, wydaje się, że jest konieczne we współczesnym świecie, jednak pytanie, czemu miałoby służyć. Prowadzane są rozmowy z sojusznikami w celu zbudowania właściwej treści tego szczytu.

Cła i spory USA i UE

Co można powiedzieć o sporach handlowych między USA i UE? Czy Polska będzie musiała dokonać wyboru? Bartosz Cichocki mówił, że o ile w sprawie Iranu USA i UE różnią się na poziomie taktycznym, ale nie strategicznym, to w kwestii taryf trudno znaleźć wspólny grunt.

– Wskazujemy na potrzebę rozwiązania tych różnic poprzez dialog i współpracę – powiedział minister. Dodał, że gdyby miała się rozszerzać lista towarów, na które podniesiono cła, na przykład o części samochodowe, to byłby bardzo poważny wstrząs dla polskiej gospodarki. - Rozumiemy, że to nie cel sam w sobie, a USA nie są zadowolone z formuły relacji handlowej. Ustanawiając te cła, budują swoją pozycję negocjacyjną. Ale jednak koszty tej taktyki mogą być zbyt wysokie – powiedział dyplomata.

W dalszej części audycji o sytuacji po wyborach w Turcji opowiadał specjalny wysłannik Polskiego Radia, Wojciech Cegielski. Przebywa on obecnie w Stambule. Wyniki wyborów analizował Adam Balcer, analityk WiseEuropa.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Grzegorz Ślubowski

Goście: wiceminister spraw zagranicznych Bartosz Cichocki, Wojciech Cegielski, Adam Balcer, analityk WiseEuropa

Data emisji: 25.06.2017

Godzina emisji: 18.14

agkm/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak