Ekspert: tylko 8 członków NATO w tym Polska wydaje 2 proc. PKB na obronność

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2018 18:07
- Donald Trump mówi do swoich wyborców. Rozpoczął kampanię prezydencką na rok 2020. Chce przydusić członków NATO do płacenia 2 proc. PKB na obronność. Tylko 8 krajów, w tym Polska się z tego wywiązuje - mówił w radiowej Jedynce Artur Wróblewski amerykanista z Uczelni Łazarskiego.
Audio
  • Czy Donald Trump będzie wywierał presję na NATO? (Jedynka/Więcej Świata)
Donald Trump
Donald TrumpFoto: PAP/EPA/Yuri Gripas / POOL

We wrześniu 2014 roku podczas szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Newport zostało podjęte zobowiązanie, że wszystkie kraje członkowskie przez 10 lat do 2024 roku muszą wydawać na obronność 2 proc. PKB. Jedną czwartą z tej kwoty należy przeznaczyć na zakup sprzętu.

Zdaniemie gościa audycji "Więcej Świata" Stany Zjednoczone jako jedyny kraj są w stanie zakończyć trwające konflikty militarne. - To głównie Amerykanie walczyli z ISIS. W 1995 roku wojnę w Bośni i Hercegowinie zakończyli Amerykanie - wyliczał amerykanista. 

Artur Wróblewski podkreślił, że obecnie nie wszyscy wywiązują się z tych zobowiązań. Zdaniem eksperta podczas najbliższego szczytu NATO w Brukseli Donald Trump będzie egzekwował ustalenia z Newport.

- Angela Merkel mówiła, że podniesie do 1,5 proc. PKB wydatki na obronność do roku 2024. 10 lat było, żeby Europejczycy zwiększyli te wydatki.  Niemcy nie chcą podnosić tych wydatków. Pamiętajmy, że największy zarzut padł pod względem Niemiec, że oni być może nie będą mogli dawać swoich żołnierzy do sił szybkiego reagowania NATO – podsumował rozmówca Jedynki.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mówiono m.in. o wpływie gazociągu Nord Stream 2 na bezpieczeństwo. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Paweł Lekki

Goście: Artur Wróblewski (amerykanista, Uczelnia Łazarskiego), Aleksandra Gawlikowska-Fyk (ekspert PISM)

Data emisji: 06.07.2018

Godzina emisji: 18.14

ras