Prezydent Chin rusza na podbój Afryki. Odwiedzi cztery kraje

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2018 20:03
- Działania chińskie po 1989 roku przypominają działania USA po II wojnie światowej. Inwestycje, pomoc i współpraca - powiedziała w audycji "Więcej świata" prof. Katarzyna Żukrowska o chińskiej polityce międzynarowej w Afryce. 
Audio
  • Po co prezydent Chin jedzie do Afryki? (Jedynka/Więcej świata)
Xi Jinping
Xi JinpingFoto: shutterstock.com

Prezydent Chin wybiera się do Afryki, aby umocnić na tym kontynencie pozycję swojego kraju. Podczas swojej podróży Xi Jinping odwiedzi cztery kraje: Senegal, Rwandę, RPA i Mauritius. 

- Chińczycy mają zasadnicze cele: żeby te kraje się rozwijały, były dla nich rynkiem zbytu i były poddostawcami różnych uruchamianych tam produkcji - powiedziała prof. Katarzyna Żukrowska. Jak wyjaśniła, podobnie jak w samych Chinach, na początek inwestuje się w infrastrukturę, bo to budowa miast - co potwierdzają też powiązane z ONZ organizacje - gwarantuje rozwój i miejsca pracy. - Tam wszędzie jest polityka przemysłowa, ale miasta nie będą funkcjonować dobrze, jeśli nie będą połączone - dodała Żukrowska. 

Ekspertka wskazała, że Chiny są atrakcyjnym inwestorem, ponieważ mają duże możliwości, a ich pomoc jest bezwarunkowa. - Działania chińskie po 89 r. przypominają działania USA po II wojnie światowej. Inwestycje, pomoc i współpraca z tymi gospodarkami - oceniła Katarzyna Żukrowska. - Amerykanie też nie żądali nic w zamian na początku - dodała. 

Dlaczego akurat te afrykańskie kraje wybrał za cel wizyty Xi Jinping? Jak Afryka wpisuje się w inicjatywę pasa i szlaku? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy o chińskiej ekspansji. 

W audycji poruszono też temat procesu dziennikarzy Reutersa zatrzymanych w Birmie i oskarżonych o posiadanie tajnych materiałów należących do armii oraz skomentowano zbliżające się w Brazylii wybory prezydenckie.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Magdalena Skajewska

Gość: Katarzyna Żukrowska (SGH), Agata Błoch (Fundacja Terra Brasilis)

Data emisji: 20.07.2018

Godzina emisji: 18.13

fc/ag

Czytaj także

Chiny chcą być nowymi Stanami Zjednoczonymi

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2017 08:00
– Na początku tego roku na Forum Ekonomicznym w Davos prezydent Chin powiedział, że jego państwo broni wolnego handlu i jest za globalizacją – mówił Rafał Tomański, korespondent PAP w Azji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojna handlowa między USA a Chinami. Kto wygra w tym sporze?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2018 14:43
Stany Zjednoczone nałożyły cła na chińskie produkty o wartości 34 mld dolarów. Pekin "odwdzięczył" się tym samym. Prezydent Xi Jinping ocenił sytuację krótko: to wojna handlowa. Gość audycji "W samo południe" Mariusz Dąbrowski, znawca Azji z Uniwersytetu w Białymstoku tłumaczył, do czego może doprowadzić gospodarczy konflikt gigantów.
rozwiń zwiń