Eksperci o spotkaniu Trump-Putin: wciąż nie znamy realnych rezultatów szczytu. Są tylko spekulacje

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2018 19:27
- Na skalę spotkania rezultaty takie namacalne, rzeczywiste są dosyć skromne - podkreślił Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute (WEI). - To spotkanie było próbą uporządkowania faktów i niczym więcej - ocenił z kolei dr Adam Eberhardt z Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW). 
Audio
  • Eksperci: o rezultatach spotkania Trump-Putin wciąż niewiele wiadomo (Więcej świata/Jedynka)
Donald Trump i Władimir Puitin
Donald Trump i Władimir PuitinFoto: PAP/Newscom/David Silpa/UPI

Andrzej Talega zauważył, że o spotkaniu Trump-Putin wciąż pojawiają się jedynie spekulacje. - To, co słyszymy, to są tematy rozmów, które były tam prawdopodobnie prowadzone. Trzeba powiedzieć, że nie jesteśmy w stanie powiedzieć nic na temat tego, co się działo między Trumpem a Putinem -zaznaczył ekspert WEI.

Ekspert Warsaw Enterprise Institute podkreślił, że "wielkiej polityki" nie robi się tak, że prezydenci spotykają się jednego dnia i od razu zawierają porozumienie. – Są to miesiące a niekiedy i lata przygotowań. Nawiążę do klasyki gatunku, a więc porozumienia chińsko-amerykańskiego. To było 10 lat rozmów, przygotowań zanim nastąpiło odwrócenie sojuszy - wymieniał Talega. 

Dr Adam Eberhardt zauważył podstawową zmianę w amerykańskiej polityce zagranicznej w porównaniu do prezydentury Baracka Obamy. - Amerykański prezydent myśli nie w kategoriach realnych, twardych zysków, ale wewnątrzpolitycznych korzyści. Chce stworzenia własnego wizerunku, jako skutecznego lidera, który przez jedno spotkanie czy to z Kimem czy też z Putinem jest w stanie odwrócić negatywne trendy dla Stanów Zjednoczonych.

Zdaniem szefa Ośrodka Studiów Wschodnich kluczowym wyzwaniem dla polityki Waszyngtonu jest dzisiaj polityka wobec Chin. - Amerykańscy prezydenci, już poprzedni Barack Obama, teraz Donald Trump stoją przed wyzwaniem, jakim jest rosnąca chińska potęga nie tylko w wymiarze gospodarczym, ale także kontroli nad szlakami transportowymi, coraz większej obecności na różnych kontynentach. Obama próbował osłabiać Chiny poprzez tworzenie koalicji, porozumienie z państwami Azji Wschodniej. Trump myśli w kategoriach działań jednostronnych - wyjaśnił Eberhardt. 

W programie obaj eksperci odnieśli się też do pozycji USA i Rosji po szczycie w Helsinkach. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Grzegorz Ślubowski

Goście: Andrzej Talaga (WEI), dr Adam Eberhardt (OSW)

Data emisji: 23.07.2018

Godzina emisji: 18.12

ras/abi