Bojowe zapowiedzi liderów Iranu i USA. Czy za słowami pójdą czyny?

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2018 19:36
- Irańczycy mają paranoję, ale ta paranoja jest częściowo uzasadniona - powiedział w audycji "Więcej świata" dr Marcin Piotrowski o ostatniej gorącej wymianie pogróżek między Iranem i USA. 
Audio
  • Iran kontra USA. Bojowe zapowiedzi z obu stron (Więcej świata/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: EPA/ABEDIN TAHERKENAREH

Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył w niedzielę, że Stany Zjednoczone "powinny wiedzieć, że wojna z Iranem to matka wszystkich wojen". Ostrzegł przywódcę USA Donalda Trumpa przed "igraniem z ogniem". Dzień później prezydent USA Donald Trump na Twitterze ostrzegł władze Iranu, by "nigdy, przenigdy" nie groziły Stanom Zjednoczonym i zagroził poważnymi konsekwencjami. Na tę wiadomość odpowiedział irański generał Golamhosein Geibparwar, który oświadczył, że USA chcą zniszczyć Iran, ale nie mają takich możliwości. Geibparwar, który stoi na czele ochotniczych sił Basidż, uznał tweet Trumpa skierowany do irańskiego prezydenta Hasana Rowhaniego za element wojny psychologicznej ze strony "szalonego prezydenta". 

Dr Marcin Piotrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych uważa, że wystąpienie Rowhaniego było reakcją na spotkanie Mike'a Pompeo z antyreżimową diasporą irańską, podczas którego zarzucił ajatollahom ukrywanie milionowych fortun. Zdaniem eksperta, Iran może obawiać się zaostrzenia amerykańskiej polityki, choć według Piotrowskiego, nie ma przesłanek, które by na to wskazywały. - Nie widzę w budżecie, przynajmniej w ogólnodostępnych źródłach, środków po stronie Departamentu Stanu, żeby taką ambitną politykę wpływu na to, co się dzieje w Iranie można było zrealizować - powiedział w radiowej Jedynce. 

Czy Ameryka może jakoś wpłynąć na sytuację wewnętrzną Iranu? Z jakimi problemami zmaga się ten kraj? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. W audycji poruszono też temat rosyjskiej inwigilacji w obozie Donalda Trumpa oraz skomentowano polityczny skandal we Francji, wywołany przez ochroniarza Emmanuela Macrona. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Dariusz Rosiak

Gość: dr Marcin Piotrowski (PISM), dr Jarosław Kuisz (Kultura Liberalna, Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 24.07.2017

Godzina emisji: 18.12

fc/abi

Czytaj także

Iran: Gwardia Rewolucyjna ogłosiła stłumienie rebelii

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2018 12:16
Irańska Gwardia Rewolucyjna oświadczyła, że uliczne zamieszki zostały stłumione. W wydanym oświadczeniu o ich podsycanie oskarżyła "zewnętrznych wrogów" Republiki Islamskiej: Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię, Izrael, Arabię Saudyjską oraz kręgi monarchistyczne.
rozwiń zwiń