Pożary w Grecji. Zawiodły służby państwowe?

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2018 19:20
 - Nie było koordynacji tych działań, nie było ewakuacji mieszkańców miejscowości Mati, gdzie mieliśmy najwięcej ofiar, nie było nakazu takiej ewakuacji. To wszystko mogło się rozgrać inaczej, tych ofiar mogło być dużo mniej - mówiła o pożarach w Grecji na antenie radiowej Jedynki korespondentka Polskiego Radia w Atenach Beata Kukiel-Vraila.
Audio
  • Czy grecki rząd ponosi odpowiedzialność za skalę zniszczeń i ofiar podczas pożarów? (Więcej świata/Jedynka)
Strażacy próbują ugasić pożar niedaleko miejscowości Loutraki
Strażacy próbują ugasić pożar niedaleko miejscowości LoutrakiFoto: PAP/ EPA/VASSILIS PSOMAS

Do 81 wzrosła liczba ofiar pożarów we wschodniej Attyce. Trwają poszukiwania zaginionych - ich liczba nie jest ostatecznie znana. W szpitalach wciąż przebywa siedemdziesiąt osób, w tym dziesięć w stanie ciężkim.

- To może mieć skutki polityczne, to będzie miało skutki polityczne. Tyle, że jeżeli mówimy o tych skutkach to nie chodzi o to, że np. będą jakieś dymisje w rządzie Alexisa Ciprasa, tutaj nawet nie można liczyć na to, że członkowie tego rządu wezmą jakąkolwiek odpowiedzialność za tę ogromną tragedię, która tutaj się rozegrała. Zresztą już w tej chwili członkowie rządu, deputowani Syrizy, mówią o tym, że to był żywioł nie do opanowania. Mówią o klimatycznych zmianach, czyli próbują to usprawiedliwić, wybielić to, co się stało - podkreśliła Beata Kukiel-Vraila.  

Dziennikarka stwierdziła, że ofiar mogło być dużo mniej. - Tak naprawdę nie zadziałał tutaj aparat państwowy. Nie było koordynacji tych działań, nie było ewakuacji mieszkańców miejscowości Mati, gdzie mieliśmy najwięcej ofiar, nie było nakazu takiej ewakuacji. To wszystko mogło się rozegrać inaczej, tych ofiar mogło być przynajmniej dużo mniej - zaznaczyła korespondentka Polskiego Radia.

- Rząd Ciprasa na pewno nie przyzna się do jakichkolwiek błędów, ale społeczeństwo to widzi - dodała.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mówiono również o dobrej prasie Rosji po mundialu oraz o polskich śladach w Odessie.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Grzegorz Ślubowski

Gość: Beata Kukiel-Vraila (korespondentka Polskiego Radia w Grecji), Anastazja Siergiejewa (stowarzyszenie "Za wolną Rosję"), Sonia Pajgert (artystka, malarka mieszkająca w Odessie, stow. "Polska Nuta")

Data emisji: 25.07.2018

Godzina emisji: 18.12

dcz/abi

Czytaj także

Pożary w Grecji. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 81

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2018 12:45
Do 81 wzrosła liczba ofiar pożarów we wschodniej Attyce. Trwają poszukiwania zaginionych - ich liczba nie jest ostatecznie znana. W szpitalach wciąż przebywa siedemdziesiąt osób, w tym dziesięć w stanie ciężkim.
rozwiń zwiń