X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Irakijczycy do Polaków: pomóżcie nam w odbudowie kraju! Potrafimy się odwdzięczyć!

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2018 19:03
- Liczę na polskich, przyjaciół, kolegów, aby nam pomogli. Irak nie jest biedny. To bogaty kraj, który przeżywa kryzys - powiedział Hasan Al-Duleimi, irakijski absolwent polskiej uczelni na antenie Jedynki. Trzech związanych z Polską Irakijczyków mówiło o sytuacji w ich kraju i współpracy Iraku z Polską w celu odbudowania ich ojczyzny.
Audio
  • Irakijczycy o sytuacji w ich kraju (Jedynka/Więcej świata)
Flaga Iraku
Flaga IrakuFoto: RonnyK / pixabay.com

Wojna z tak zwanym Państwem Islamskim wyniszczyła Irak, pochłaniając wiele ofiar śmiertelnych i całe dobytki mieszkańców kraju. Według obecnych szacunków na odbudowę państwa trzeba by przeznaczyć 22 miliardy dolarów, ale wszystko wskazuje na to, że to wcale nie jest adekwatna suma pieniędzy.

Hasan al Dulejmy, absolwent Politechniki Lubelskiej, który zajmuje się odbudową Faludży, zaznaczył, że jego miasto jest bardzo dotknięte wojną. - Faludża została mocno zniszczona. Tysiące domów jest zburzonych czy spalonych. Infrastruktura również jest w dużym stopniu zniszczona, tak jak dużo szkół, sieć wodociągowa czy instalacje elektryczne - powiedział. Irakijczyk podkreślił, że żeby przywrócić normalność w regionie potrzebna jest pomoc międzynarodowa. Środki potrzebne na odbudowę oszacował na 20-30 miliardów dolarów.

Członek rady gminy Al-Seneia w pobliżu Tikritu, Hadi al Dżanabi stwierdził, że jego miasto zostało zniszczone w 70-80%. On również podkreślił zniszczenia infrastruktury miasta i dodał, że wielu mieszkańców wciąż nie powróciło do regionu ze względu na niestabilną sytuację. - Zamierzamy tam wrócić i zacząć budowę naszych miast - powiedział.

Z kolei Rahim al Yasiri odniósł się do kwestii protestów jego rodaków na południu Iraku. Dodał, że doprowadzają one do pewnej stabilizacji politycznej, bo "tego chce naród". - Jesteśmy pewni, że Irak wyzdrowieje, bo to najstarszy punkt na tej ziemi - dodał gość Jedynki nawiązując do tradycji starożytnych organizmów państwowych, które sprawnie funkcjonowały na terenie dzisiejszego Iraku.

Wszyscy goście są związani z Polską, studiowali w naszym kraju i są bardzo wdzięczni za polski wkład w ich edukację. To jeden z powodów, obok kulturalno-naukowej współpracy, dla których zdecydowali się współtworzyć Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Irackiej. 

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji, w której poruszony został również temat ewentualnych zmian w konstytucji RPA, które miałyby umożliwić wywłaszczenie farmerów bez rekompensaty.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Michał Żakowski

Gość: Hasan al Dulejmy, Rahim al Yasiri, Hadi al Dżanabi (Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Irackiej), Adrian Bąk (reporter Polskiego Radia)

Data emisji: 10.08.2018

Godzina emisji: 18.16

msze/kb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W RPA dojdzie do wojny domowej? Chodzi o wywłaszczenie białych farmerów

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2018 12:57
Do końca sierpnia rząd w RPA ma zadecydować na jakich warunkach odbędzie się wywłaszczenie białych, w tym polskich farmerów, mieszkających na tych terenach. Do tej pory otrzymywali oni rekompensaty. - Teraz najprawdopodobniej wywłaszczenie będzie odbywać się bez odszkodowań, w efekcie czego może dojść do wojny domowej w RPA - mówi portalowi PolskieRadio.pl posiadający południowoafrykańskie korzenie youtuber Stefan Tompson. Publicysta, poruszający ważne tematy społeczne i historyczne był niedawno na miejscu.
rozwiń zwiń