Łukasz Jasina: Rosja doprowadziła politykę religijną do mistrzostwa

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2018 19:44
Władimir Putin zainwestował zbyt wiele w rozwój cerkwi prawosławnej w Rosji, aby teraz pozwolić jej na klęskę - powiedział w audycji "Więcej świata" Łukasz Jasina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. 
Audio
  • Ukraińska walka o religijną niezależność od Moskwy (Więcej świata/Jedynka)
Patriarcha Cyryl
Patriarcha CyrylFoto: Nikolay Androsov / Shutterstock.com

Według ukraińskich mediów patriarcha Konstantynopola Bartłomiej poinformował zwierzchnika rosyjskiej Cerkwi o tym, że prawosławni na Ukrainie otrzymają autokefalię. Do spotkania patriarchy Moskwy Cyryla i patriarchy Konstantynopola Bartłomieja doszło dziś w Stambule. 
Przyznania niezależności dla ukraińskiej cerkwi domagają się ukraińskie władze i duża część wiernych. O przyznanie autokefalii do patriarchy Konstantynopola Bartłomieja oficjalnie zwrócili się ukraiński parlament i prezydent. Rosyjska Cerkiew sprzeciwia się nadaniu niezależności ukraińskim prawosławnym, traktując Ukrainę jako swoje kanoniczne terytorium.

- Jeżeli ta grupa religijna oddzieli się od Moskwy, cerkiew prawosławna patriarchatu moskiewskiego stanie się nagle kościołem nie największym na świecie, straci ogromne źródła dochodów - powiedział Łukasz Jasina. Wskazał też na wymiar symboliczny - Kijów to według rosyjskiej propagandy matka miast rosyjskich, a także miejsce chrztu Włodzimierza Wielkiego. Jasina podkreślił, że oddzielenie się prawosławnych na Ukrainie byłoby dla Cyryla gigantyczną prestiżową porażką.

Zdaniem Jasiny, Cyryl pojechał do Bartłomieja, aby przebić ofertę Ukrainy. Ekspert zwrócił uwagę, że ma on dość siły, by od kilku miesięcy blokować ten podział. 

Jaką pozycję ma patriarcha moskiewski? Jakie są jego powiązania z Putinem? Jakie są narzędzia rosyjskiej polityki religijnej? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

W audycji poruszono też temat śmierci lidera donieckich separatystów oraz zmian politycznych na Białorusi i polskiego wsparcia w tym kraju.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Michał Żakowski

Goście: dr Łukasz Jasina (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), Piotr Pogorzelski (dziennikarz Polskiego Radia)

Data emisji: 31.08.2018

Godzina emisji: 18.12

fc

Czytaj także

Ukraina zerwie traktat o przyjaźni z Rosją. "Już dawno stał się anachroniczny"

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2018 17:23
Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko polecił resortowi spraw zagranicznych swego kraju przygotowanie dokumentów, aby wypowiedzieć zawarty w 1997 roku traktat o przyjaźni z Federacją Rosyjską.
rozwiń zwiń