Niemcy po zabójstwie w Chemnitz. "AfD będzie punktować"

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2018 19:12
- AfD, tak jak kiedyś Zieloni, staje się partią, która jest odbierana jako coś normalnego. Po prostu można mieć inne zdanie w sprawie polityki imigracyjnej czy w sprawie NATO i to nie jest nic złego - powiedziała Olga Doleśniak-Charczuk z "Gazety Polskiej Codziennie" na temat rosnącej popularności Alternatywy dla Niemiec.
Audio
  • Olga Doleśniak-Charczuk: Niemcy żyją Chemnitz (Jedynka/Więcej świata)
Chemnitz: publiczność na koncercie w proteście przeciwko rasizmowi
Chemnitz: publiczność na koncercie w proteście przeciwko rasizmowiFoto: PAP/EPA/FILIP SINGER

Niedawno Niemcami wstrząsnęła sprawa zabójstwa 35-letniego Daniela H., który w niedzielę w Chemnitz został zadźgany nożem przez dwóch imigrantów. Miasto było potem świadkiem antyimigranckich demonstracji środowisk prawicowych, a także kontrmanifestacji organizowanych przez skrajną lewicę. Pojawia się pytanie czy ostatnie wydarzenia mają wpływ na sytuację polityczną u naszych zachodnich sąsiadów.

W ostatnim czasie coraz większą popularność w Niemczech zdobywa AfD (Alternatywa dla Niemiec). Jest to konserwatywna partia, która z pozycji marginalnego ugrupowania urosła do miana "największej opozycji w Bundestagu". Dobre notowania tego ugrupowania każą przypuszczać, że wśród obywateli Niemiec rosną antyimigranckie nastroje. - AfD zaczyna się coraz bardziej wznosić w górę. Jeżeli chodzi o samą Saksonię, to w skali landu jest to trzecia siła polityczna - powiedziała Olga Doleśniak-Charczuk, która uważa, że poparcie dla partii będzie rosnąć.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której była również mowa o ukraińskiej cerkwi i jej próbie uzyskania niezależności od Moskwy i nowym programie rosyjskiej telewizji, który ma pozytywnie wpłynąć na popularność i wizerunek Władimira Putina.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Grzegorz Ślubowski

Goście: Olga Doleśniak-Charczuk (Gazeta Polska Codziennie), Andrzej Szeptycki (Uniwersytet Warszawski), Adrian Bąk (reporter Polskiego Radia)

Data emisji: 5.09.2018

Godzina emisji: 18.12

msze/ag

Czytaj także

9 osób rannych podczas demonstracji i kontrdemonstracji w Chemnitz

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2018 11:13
Dziewięć osób zostało rannych w sobotę w Chemnitz w niemieckiej Saksonii podczas kolejnych prawicowych demonstracji i kontrdemonstracji, w których uczestniczyło ponad 8 tysięcy osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert o demonstracjach w Chemnitz: państwo niemieckie zawiodło

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 14:02
- Morderstwo w Chemnitz posłużyło jako wyzwalacz tych demonstracji, jednak niechęć Niemców do rządu, zwłaszcza na wschodzie, jest olbrzymia - powiedział Artur Ciechanowicz z Zespółu Niemiec i Europy Północnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Angela Merkel potępiła przemoc w Chemnitz

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2018 18:31
Kanclerz Niemiec potępiła użycie przemocy przez uczestników antyimigranckich protestów w Chemnitz. Polityk zamierza odwiedzić to wschodnioniemieckie miasto, które stało się areną starć skrajnej prawicy z kontrmanifestantami.
rozwiń zwiń